Najefektívnejšie cviky pre ľudí, ktorí nemajú čas cvičiť

Vďaka nim bude naozaj veľmi ťažké hľadať výhovorky, prečo dnes nie je ten správny deň vybrať sa do fitka alebo si zacvičiť doma.

Cvičenie je jedna z činností, ktorá odbúrava stres a mimoriadne prospieva zdraviu. No keď zápasíme s nedostatkom času,  je to prvá aktivita, ktorá sa posúva na vedľajšiu koľaj.

Existujú však cviky, ktoré ušetria čas a precvičia viacero častí tela zároveň, takže vďaka nim bude naozaj veľmi ťažké hľadať výhovorky, prečo dnes nie je ten správny deň vybrať sa do fitka alebo si zacvičiť doma. 

Turecký vztyk

Tento cvik vám precvičí celé telo, a skvelo pôsobí na vnútorné svalstvo stredu tela. Je perfektným cvikom pre balans.

Potrebovať k nemu budete jeden kettlebell a vlastné telo. Je to veľmi komplexný cvik a zapája sa pri ňom mnoho svalových skupín naraz.

Benefity tohto cvičenia sú mimoriadne rôznorodé, napríklad:

  • Zvyšujete mobilitu ramien
  • Rozvíjate a zvyšujete svoju silu a vytrvalosť
  • Zlepšujete symetriu medzi ľavou a pravou stranou tela
  • Pomáha páliť kalórie

Tu je malá video ukážka ako taký turkish getup vlastne vyzerá:

Drep

Právom označovaný za základný a najlepší cvik pre nohy. Nič totiž nezvýši silu v nohách viac ako obyčajný drep. Buduje stehenné svalstvo, rysuje pekné lýtka a spevní sedacie svalstvo.

Nie je však určený výhradne len nohám. Vďaka drepom sa do práce zapája aj stredná časť tela, ktorá nám pomáha pri stabilizácii, aby sme pri drepe nespadli. Drepovaním pálime kalórie.

Radí sa medzi funkčné cviky, čiže pomáha v bežných činnostiach počas každodenného života. Okrem toho, zlepšuje pohyblivosť a koordináciu, posilňuje väzivové tkanivá, pomáha telu odstraňovať škodlivé látky a vstrebávať tie potrebné rýchlejšie. Ak ste ešte tento cvik nezaradili do vášho tréningu, tak je najvyšší čas.

Doska (plank)

Väčšina z nás ho pozná ako cvik pre krásne vyrysované brucho. Je to tak, no takzvaný “plank” ponúka oveľa viac. Je to mimoriadne užitočný cvik, ktorý spevňuje a trénuje celé telo, keďže sa pri ňom využívajú aj horné a dolné končatiny. Plank sa ako cvik odporúča ľuďom, ktorí majú zlé držanie tela, najmä z dôvodu, že posilňuje a spevňuje hlboké brušné svalstvo.

Tu je krátka ukážka:

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Angličáky

Neradia sa práve medzi obľúbené cviky mnohých ľudí, no účinné a multifunkčné rozhodne sú.

Pracujú pri nich zároveň ruky, stred tela, nohy, hrudník, zadok či kvadricepsy. Sú ideálnym cvikom na naberanie sily. Dokážete vďaka nim spáliť veľké množstvo kalórií v pomerne krátkom čase a zlepšiť si kondičku a vytrvalosť.

Angličáky majú jednu veľkú výhodu, a to takú, že sa dajú robiť úplne všade a nepotrebujete  na to žiadnu výbavu.

Výpady

Ďalší mimoriadne multifunkčný cvik. Najmä medzi ženami. Síce ho veľa z nás neobľubuje, pravidelne by sme ho mali do tréningov zaraďovať. Patrí medzi tie, vďaka ktorým sa dá dopracovať k výstavným nohám a zadku.

S výpadmi sa dá celkom pohrať a zapojť do práce môžte aj ruky a ramená tým, že si k výpadom dopredu, dozadu či do strán zoberiete do rúk činky, prípadne kettlebelly.

Pri výpadoch je mimoriadne dôležité poznať správnu techniku, inak si môžte rýchlo spôsobiť bolesti alebo nedajbože zranenie, najčastejšie kolena.

Takto vyzerá ideálne prevedený výpad:

Mŕtvy ťah

Úžasne multifunkčný cvik, ktorý by mal do tréningu zaradiť každý človek, ktorý chce dosiahnuť veľa za krátky čas.

Na prvý pohľad veľmi jednoduchý cvik no zvládnutie tej správnej techniky je kľúčové.

Mŕtvy ťah má veľmi veľa výhod vďaka ktorým by určite nemal chýbať vo vašom tréningu. Pomáha spaľovať tuky a zlepšuje držanie tela, pretože posilňuje chrbtové svalstvo, hlavne v jej dolnej časti. Zapája sa pri ňom do práce viac svalov ako pri akomkoľvek inom cviku. Zvyšuje tiež silu a zlepšuje kondičku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo všetko by ste mali vedieť pri kúpe nového bicykla

Sezóna bicyklovania je už opäť tu. Prečítajte si, nad čím porozmýšlať pri kúpe nového tátoša.

Otázka výberu bicykla nie je vôbec taká jednoduchá, ako na prvý pohľad vyzerá. Vybrať si z množstva rozličných bicyklov je niekedy výzva, pri ktorej je dobré vyhľadať pomoc odborníka. Inak sa môže stať, že svoje financie investujete do niečoho, čo vám môže priniesť nepohodlie a nespokojnosť.

Rozhodnite sa, ako a kde budete jazdiť

Pri kúpe nového bicykla by ste nemali zabúdať na to, že by mal vyhovovať predovšetkým vašim potrebám. Základom správnej voľby je rozmyslieť si, v akom teréne chcete bicykel využívať, akým štýlom a ako často na ňom plánujete jazdiť. Každý bicykel je určený pre iné využitie, preto je potrebné výber správneho typu starostlivo zvážiť. Je totiž rozdiel vyberať bicykel pre jazdu po spevnených cestách, štrkových cyklistických chodníkoch či lesných cestičkách.

Základné kategórie

V súčasnosti je na trhu množstvo bicyklov rozličných typov. Jednotlivé druhy sa líšia štandardnou výbavou, tvarom, no hlavne konštrukciou, ktorá je predurčená na určitý typ terénu. Pri výbere nového bicykla by ste však mali mať prehľad aspoň o základných typoch.

Horské (MTB) bicykle

Využívajú sa pri jazde v náročnejšom teréne, mimo spevnených ciest či s nestálym povrchom s nerovnosťami. Horské bicykle majú tiež samostatné podkategórie, napríklad bicykle celoodpružené alebo s pevným rámom.

Krosové bicykle

Predstavujú kategóriu bicyklov pre rekreačných a športových jazdcov, ktorí hľadajú všeobecné využitie bicykla na spevnené cesty, hrádze, lesné či poľné cestičky. Konštrukcia bicykla je prispôsobená pohodlnejšiemu posedu.

Trekingové bicykle

Sú prispôsobené rekreačnej jazde hlavne po spevnených cestách a v obci, vybavené blatníkmi, svetlami, nosičmi, stojanmi a inými doplnkami. Vďaka prevodom sú vhodné na jazdu nielen po rovine.

Mestské bicykle

Slúžia najmä ako dopravný prostriedok v obciach, nie sú vhodné do kopcov. Vďaka geometrii rámu sú pohodlné, majú jednoduchú obsluhu aj údržbu, k ich výbave patria blatníky, osvetlenie a nosiče.

Cestné bicykle

Sú určené na rýchlu športovú jazdu po cestách a pevných povrchoch.

Detské bicykle

Sú vhodné pre deti od 2 rokov a líšia sa veľkosťou kolies. Okrem toho je ich ešte možné rozlíšiť podľa typu rámu či konštrukcie bicykla (dievčenské, chlapčenské, univerzálne), typu plášťov, prevodov či výbavy.

Ostatné bicykle

Patria sem kategórie špeciálnych bicyklov, napríklad BMX, skladacie, tandemy, lehocipedy a ďalšie pre špecifické využitie a kategóriu jazdenia.

Skladačky

Skladacie bicykle patria k špeciálnym tipom bicyklov, ktoré sa zložia vďaka skladacím kĺbom – obvykle v strede rámu a na nadstavci riadidiel. Hodia sa najviac do mesta, či na krátky cyklovýlet. Skladacie bicykle sú obľúbené najmä kvôli ich praktickosti pri kratších presunoch. Vďaka svojej kompaktnosti sú ideálne, ak potrebujete počas jednej cesty využiť aj iný spôsob prepravy, ako napríklad osobné auto alebo vlak. Ideálne sú preto aj do malých domácností a bytov bez garáže či dvora.

Nie je rám ako rám

Rám je považovaný za najdôležitejšiu súčasť bicykla. Všetky rámy však nie sú rovnaké – rozdiel môže byť v hmotnosti, pevnosti, životnosti či dizajne. Vlastnosti rámu sa odvíjajú od materiálu, z ktorého je vyrobený. Väčšina rámov je dnes z ocele a hliníka, pri najvyšších modeloch sa používa titán alebo karbón.

Najdôležitejším kritériom pri výbere rámu je však jeho správna veľkosť. Pri výbere vyhovujúcej veľkosti rámu bicykla je rozhodujúca nielen výška jazdca, ale aj dĺžka jeho nôh a pomer dĺžky nôh k dĺžke trupu.

Vyznáte sa vo veľkostiach?

Správna veľkosť bicykla je nevyhnutnosťou pre vašu bezpečnosť. Systém označovania veľkostí rámov sa často líši – veľkosť môže byť udávaná v palcoch, centimetroch alebo písmenom. Rozdielne sú tiež geometrie rámov podľa typu bicykla, modelu a značky. Preto je pri výbere najlepšie poradiť sa so skúseným odborníkom v špecializovanej cyklopredajni a bicykel si priamo otestovať.

Bežné veľkosti bicykla podľa priemeru kolesa (v palcoch):

12″, 16″, 20″, 24″ – detské a juniorské bicykle

26″, 27,5″, 29″ – horské bicykle

28″ – krosové, trekingové a cestné bicykle

Myslite do budúcnosti

Často je lákavé kupovať najlacnejšie modely dostupné na trhu. Treba si však uvedomiť, že bicykel je dlhodobou investíciou, preto by mala byť prioritou najmä jeho dostatočná životnosť. Vyhnite sa kúpe bicykla v obchodných reťazcoch a vyhľadajte radšej špecializovanú predajňu. Starostlivosť o bicykel totiž nekončí jeho kúpou. Servis a údržbu, ktorú bude bicykel počas neskôr potrebovať, vám supermarket zabezpečiť nevie. Kriticky preto zvážte, aký je celkový pomer cena/výkon bicykla a nechajte si poradiť od špecialistu.

Športservis je predajňa bicyklov s už vyše 20 ročnou tradíciou. Okrem profesionality predajcov dávajú dôraz na individuálny a ľudský prístup ku každému zákazníkovi. Ich predajne nájdete v Bratislave, konkrétne v Podunajských Biskupiciach a Petržalke. Na svojom blogu kazdydenjenabicykel.sk pravidelne prinášajú praktické tipy, návody a recenzie zo sveta cyklistiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac