8 udalostí, na ktoré radi čakáme, hoci prinášajú aj obetu

Pozitívne čakanie so sebou prináša aj stres. Spolu s odborníčkou sme pre vás pripravili tipy, ako využiť čas čakania naplno.

Na meškajúci autobus, voľnú pokladňu v obchode alebo donášku obľúbeného jedla už čakal každý z nás. Čakanie však môže byť aj príjemné a pozitívne. Preto sme pre vás spolu so psychologičkou Martinou Šadlákovou vybrali 7 vecí a udalostí, na ktoré si človek rád počká.

Aj pozitívne čakanie so sebou často prináša obetu a stres. „Ak človek zažije určité množstvo stresových situácií, môže sa to negatívne odzrkadliť na organizme, aj keď je výsledkom pozitívna vec,“ vysvetľuje psychologička, s ktorou sme v Sóde pripravili aj rozhovor.

Hoci každý bod z nášho výberu prináša pozitívny výsledok, môže mať negatívny priebeh. Spolu s odborníčkou sme hľadali aj spôsoby, ako ho eliminovať.

Dovolenka

Na dovolenku a zaslúžené voľno sa človek naozaj teší. Po náročnom pracovnom období dobre padne, keď si oddýchne telo i myseľ. Hoci čakanie na voľné dni je pre väčšinu z nás príjemné a mnohí doslova odratúvajú dni do odchodu, prináša so sebou aj množstvo stresových situácií.

„Kým dieťa sa teší len na nové zážitky a dobrodružstvo, dospelý rieši, či má všetko nakúpené, pripravené, pobalené, či má dostatok financií a ako to zvládne po návrate,“ opisuje psychologička Martina Šadláková.

Aby bolo pre nás obdobie priamo pred odchodom na dovolenku čo najmenej stresujúce, odporúča sa zapojiť do príprav aj ostatných členov domácnosti, prípadne priateľov, s ktorými sa na dovolenku chystáme. Úlohy treba rozdeliť, prípadne sa im venovať spoločne. Pomôcť môže aj zoznam úloh, ktorý si postupne budeme odškrtávať.

„Tým sa znižuje pocit napätia, lebo vnímame, že situáciu máme pod kontrolou. Následne sa stupňujú pozitívne pocity, ktoré človeka burcujú na konanie ohľadom zaslúženej dovolenky,“ vysvetľuje.

Vianoce

Vianoce sú pre mnohých najkrajšími sviatkami roka. Uzatvárajú rok, prinášajú určité očakávania, chvíle strávené s rodinou, bilancovanie a najmä oddych. Dnešná hektická doba im však občas dáva iný rozmer.

Kým deti sa na Vianoce prirodzene tešia, pre dospelých je obdobie pred nimi často náročné. „Ak má dieťa spokojnú rodinu, potom sú tieto sviatky preň príjemné, dostáva darčeky, no najmä pozornosť rodiny. A dospelí? Vianociam predchádza zháňanie darčekov, stres v obchodoch, prípravy, upratovanie a pečenie, termíny v práci a otázka voľných dovolenkových dní, aby mohli vôbec Vianoce tráviť doma s rodinou,“ približuje odborníčka.

Prežívanie Vianoc a prípravy do veľkej miery ovplyvňujú aj predošlé skúsenosti, ktoré nemusia byť vždy len pozitívne. Strata blízkeho, nepríjemnosti v práci či traumy z minulosti môžu spraviť zo sviatkov radosti a pokoja presný opak. Obdobie Vianoc je veľmi emotívne a človek všetko prežíva oveľa intenzívnejšie. Platí to rovnako o pozitívnych aj negatívnych pocitoch.

„Ak však aj našu negatívnu skúsenosť dokážeme chápať ako pozvanie k zmene a rastu, môžu byť aj predchádzajúce nie veľmi vydarené Vianoce výzvou, ako to tak už nerobiť a skúsiť niečo urobiť inak. Na to nám môže slúžiť aj čas čakania, čas príprav, ktorý sa pokúsime využiť efektívnejšie. Možno aj tak, že sa zmierime s blízkymi, poskytneme niekomu pomoc alebo si len jednoducho konečne vytvoríme správny time management,“ radí Martina Šadláková.

Psychologička je presvedčená, že na prežitie príjemných Vianoc aj príprav na ne nám stačí v konečnom dôsledku blízkosť rodiny a hrejivý pocit. „To je to, prečo sa na Vianoce všetci tešíme. Prinášajú pokoj, ale aj prázdnejšie cesty, zatvorené obchody a pocit zahĺbenia sa. A práve ten je pre človeka vzácny a dôležitý,“ dodáva.

Osamostatnenie a vlastné bývanie

Mnohí ľudia v súčasnosti strávia takmer tretinu života v spoločnej domácnosti s rodičmi, osamostatnenie a kúpa vlastného bývania preto patria k dôležitým životným medzníkom, na ktoré sa človek prirodzene teší.

Martina Šadláková však podotýka, že zadováženie si vlastnej strechy nad hlavou a čakanie na ňu je krok, na ktorý sa musíme adekvátne pripraviť. S otázkou vlastného bývania prichádza aj tzv. postavenie sa realite.

Som natoľko finančne gramotný, aby som osamostatnenie zvládol? Dokážem si zabezpečiť dostatok peňazí alebo mám veľké oči, zadlžím sa a dostanem sa do problémov? Aké sú moje dôvody mať vlastné bývanie? Chcem len utiecť od rodičov alebo mám naozaj víziu budovať si vlastný život? To sú otázky, na ktoré si človek musí podľa psychologičky odpovedať.

Ak sa k odpovediam na ne človek postaví zodpovedne, môže byť preňho čas čakania aj osamostatnenie sa príjemné a začiatkom niečoho nového.

Partnerstvo a uzavretie manželstva

Azda každý z nás od vzťahu niečo očakáva. A kým randenie býva obvykle bezstarostné, plánovanie spoločného života a svadba sa zdajú už veľkým krokom.

Hoci manželstvo predstavuje určitý záväzok, podľa psychologičky je čas čakania naň pozitívny. „Často sa to berie ako niečo krásne, niečo, čo nás napĺňa. Pred negatívami zatvárame oči, tie tam však, samozrejme, sú a postupne prichádzajú. Ak je to však slobodné rozhodnutie, čakanie naň je pozitívne a aj nastávajúce problémy sa oveľa ľahšie riešia,“ vysvetľuje. Horšie to je podľa nej vtedy, keď je rozhodnutie sa pre manželstvo niečím alebo niekým ovplyvnené, či už rodičmi, okolím, nadchádzajúcim tehotenstvom, náboženstvom a podobne.

Aby sa pár, ktorý sa plánuje vziať alebo žiť v jednej domácnosti, vyhol neskorším problémom, mal by sa zamerať na to, čo tomu predchádza. Podľa psychologičky je dôležité pochopiť, že čakanie je cestou k cieľu a možnosťou prípravy naň.

„Ak si pred sobášom zodpovieme otázky o tom, či dostatočne poznáme svojho partnera/-rku, jeho/jej osobnosť, plány do budúcnosti, predstavy o živote, ako aj to, či sme ochotní prijať prostredie, z ktorého pochádza a zriecť sa svojho v prospech toho druhého, vtedy začíname byť pripravení. Čakanie sme teda využili plnohodnotne, pretože sme ten čas využili na zrenie,“ hovorí odborníčka.

Koncert obľúbeného interpreta

Hovorí sa, že na dobré sa oplatí čakať. Hoci nám čakanie neraz doslova lezie na nervy a dokáže pekne otráviť deň, existujú aj výnimky. Vtedy sme ochotní doslova hodiny či dni čakať v rade na niečo, čo je pre nás nesmierne dôležité.

V psychologickej praxi rozlišujeme dva typy radov – inštitucionalizovaný a dobrovoľný. Pod inštitucionalizovaným radom rozumieme čakanie u lekára, v rade na pokladňu či na úrade, pod dobrovoľným radom práve čakanie na niečo, po čom veľmi túžime.

„Sme ochotní vystáť dlhý rad na autogram, čakáme hodiny pred zatvoreným obchodným centrom na uvedenie nového tovaru do predaja alebo spustenie výpredaja, spíme pred koncertnou halou, len aby sme boli počas koncertu bližšie obľúbenému interpretovi. Nerobili by sme to, keby sme už samotný čas čakania nebrali ako dobrodružstvo či výzvu,“ približuje psychologička Šadláková.

Zaujímavosťou je, že na dobrovoľné rady s vidinou pozitívneho cieľa sa človek vždy vie dokonale pripraviť a vyzbrojiť dobrou náladou, ktorá zatieni dlhé hodiny čakania, často aj v skutočnom nečase. Tento jav by sme mohli poňať ako pomyselný recept na to, ako správne pochopiť čas čakania tak, aby mal pre nás pozitívny význam.

Narodenie dieťaťa

Dôležitým medzníkom, na ktorý si radi počkáme, je bezpochyby narodenie potomka. S príchodom nového člena rodiny zvyčajne prichádza aj nová nádej v začínajúci život. „Od samotných rodičov si to vyžaduje tvrdú prípravu, zodpovednosť a, samozrejme, istú dávku trpezlivosti,“ vysvetľuje Šadláková.

Obdobie tehotenstva so sebou prináša najmä priestor na navykanie si na nové okolnosti, ktoré sa začínajú jasne prejavovať rastúcim bruškom.

„Skúsené rady ostatných rodičov nás môžu nasmerovať, no tento čas je opäť najmä darom pre nás, počas ktorého sa môžeme zahĺbiť do svojich vlastných myšlienok,“ uzatvára.

Zmena ročného obdobia

V zime sa nevieme dočkať, keď sa konečne oteplí, keď teplota v lete stúpne, zase túžobne očakávame ochladenie. „Človek intuitívne očakáva, že zmena ročného obdobia môže do nášho života priniesť pozitívnu zmenu,“ ozrejmuje psychologička.

„Čakanie na to, kedy už nasneží, či naopak, kedy si už nebudeme musieť ráno obliekať bundu, sú pozitívne predstavy, ktoré v nás dokážu vyvolať nádej v lepšiu budúcnosť. Toto očakávanie je navyše veľmi príjemné aj v tom, že je cyklické,“ dopĺňa.

Psychologička zdôrazňuje, že dôležitú úlohu tu zohráva skutočnosť, že na zmenu ročných období sa môžeme s istotou spoľahnúť. „Zároveň veríme, že sa zopakujú pozitívne udalosti, ktoré si z daného ročného obdobia pamätáme. Akoby sa týmito míľnikmi mali veci posunúť dobrým smerom,“ uzatvára.

Dôchodok

Ďalším míľnikom, na ktorý sa ľudia radi tešia, je dôchodok. Platí to najmä v prípade, keď sa im zdá stav, v ktorom sa práve nachádzajú neznesiteľný alebo minimálne otravný.

„Predstavujeme si, že už konečne nebudeme musieť ráno vstávať, míňať v práci svoj čas a konečne budeme mať voľnosť, čas na seba, na vnúčatá a svoje koníčky, veríme v svetlú budúcnosť,“ približuje psychologička Šadláková.

Zároveň zdôrazňuje, že aj v tomto prípade je dôležitý čas prípravy, aby sme si mohli povedať, že stojí za to. „Ak totiž hazardujeme so svojím zdravím a ignorujeme preventívne prehliadky, môžeme prežívať čas dôchodku menej spokojne, lebo ho strávime napríklad v čakárni u lekárov. Ak vopred vieme, čo by sme chceli od zaslúženého oddychu, mali by sme sa naň systematicky pripravovať,“ radí odborníčka.

Súčasťou prípravy môže byť okrem starostlivosti o vlastné zdravie aj založenie sporiaceho účtu či pestovanie dobrých vzťahov so svojimi blízkymi, aby sme ich mali nablízku aj v neskoršom období.

Tento článok je súčasťou víkendového vydania magazínu Sóda, v ktorom sme sa hlbšie zamerali na čakanie. Partnerom vydania je vylepšený Zlatý O2 Paušál, s ktorým modrý operátor čaká už len na vás. Pridajte sa k dvom miliónom zákazníkov O2 a získajte neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí, ako aj 5-násobne väčší balík 10 GB dát za nezmenenú cenu 30 €. O zmluvnú pokutu pri prenose čísla sa modrý operátor postará za vás. Viac informácií nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Na dobré sa oplatí počkať

Čakanie nemusí byť vždy len na príťaž, učí nás trpezlivosti a prispieva k osobnostnému rastu.

Aj vy patríte k ľuďom, ktorí chcú všetko a hneď? Súčasná doba je rýchla a čakať sa nechce prakticky nikomu. A to platí nielen pri čakaní na voľnú pokladňu či meškajúci autobus, ale aj v prípade tzv. pozitívneho čakania, keď človek čaká na veci, ktoré mu robia radosť.

V tomto víkendovom vydaní magazínu Sóda sme sa rozhodli hlbšie pozrieť práve na čakanie a ukázať, že ho možno vnímať aj pozitívne. Čas čakania sa dá využiť aj efektívne a výrazným spôsobom prispieva k osobnostnému rastu.

„Ak vieme odložiť pôžitok z niečoho, čo nás čaká, získavame mnohonásobne viac,“ vyjadrila sa pre Sódu v rozhovore psychologička Martina Šadláková, ktorá zdôrazňuje, že vďaka čakaniu sa učíme trpezlivosti.

Partnerom tohto vydania magazínu Sóda je vylepšený Zlatý O2 Paušál, s ktorým O2 čaká už len na vás. Pridajte sa k dvom miliónom zákazníkov modrého operátora a získajte neobmedzené volania a SMS do všetkých sietí, ako aj 5-násobne väčší balík 10 GB dát za nezmenenú cenu 30 €. O zmluvnú pokutu pri prenose čísla sa O2 postará za vás.

V tomto vydaní nájdete:

Stĺpček Ľudmily Kolesárovej: Čakanie mi potvrdilo, že mám nos na ľudí. Marketingová manažérka neziskovej organizácie Dobrý Anjel si pre Sódu zaspomínala na situáciu, keď sa čakanie otočilo v jej prospech.

Psychologička Martina Šadláková: Krása čakania spočíva v tom, že sa učíme vážiť si seba, svoj čas a veci okolo nás. S odborníčkou sme sa porozprávali, ako ľudia vnímajú čakanie a či sa dá trpezlivosť natrénovať.

Anketa: Ľudia zo Sódy prezrádzajú, kedy sa im oplatilo čakať. Čas strávený s rodinou, rozhodovanie o vlastnom bývaní či oznámenie o prijatí do zamestnania. Prečítajte si viac o tom, kedy sa oplatilo čakať ľuďom z tímu Sódy.

8 udalostí, na ktoré radi čakáme, hoci prinášajú aj obetu. Aj keď sa na isté veci teší prakticky každý, cesta k nim je neraz náročná. Spolu so psychologičkou sme sa pozreli aj na to, ako tento negatívny priebeh aspoň čiastočne eliminovať.


Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac