O tom, čo našincov na cestovaní zlákalo, aj ako po skúsenostiach nadobudnutých v cudzine vnímajú Slovensko, sme sa porozprávali so skúsenými travel blogermi, vedkyňou pracujúcou v zahraničí a majiteľom coworkingu na Gran Canarii.
Zuzka a Peťo z blogu Lens between us: Rodičia nám cestovanie prajú, sami cestujú čoraz viac
Zuzka a Peťo sú vďaka svojmu blogu Lens between us známi po celom svete, no málokto vie, že táto sympatická dvojica pochádza zo Slovenska. Na svet sa pozerajú najradšej cez objektív a svetovej obľube sa teší najmä ich súkromný fotoprojekt, v rámci ktorého zachytávajú na cestovateľských fotkách seba navzájom.
Obidvaja sa zhodujú na tom, že do zahraničia ich ťahala najmä túžba cestovať, objavovať nové kultúry a vyskúšať si život v inej krajine. „Zuzka cestovala a žila už predtým kade-tade a keď sme sa dali dokopy, rozhodli sme sa vyskúšať si Austráliu. Najprv sme tam šli na rok, ale ostali sme vyše 3 a čochvíľa sa tam znovu aspoň na určitý čas chystáme vrátiť. Akonáhle človek vyskúša cestovať, stáva sa na cestovaní celkom závislý, aspoň v našom prípade to tak je,” hovorí Peťo.
Zuzky a Peťa sme sa spýtali aj to, ako ich neustále cestovanie vnímajú ich najbližší. „Veľmi nám to prajú a prostredníctvom nás zažívajú všetky tie veci s nami. Naši rodičia tiež celkom radi a čoraz viac cestujú. Je krásne mať tú možnosť objavovať, mať tú slobodu a možnosť voľby, kam chceme ísť a čo robiť,“ hovoria.
Život bez cestovania si nevedia predstaviť a zároveň sa zhodujú, že ich vzťah k Slovensku sa po skúsenostiach v zahraničí zmenil. „Vieme oceniť veci, ktoré nájdeme iba tu a hlavne si človek uvedomí, že doma nie je tak zle a že sa tu dá žiť na celkom dobrej úrovni. Na druhej strane si veľmi rýchlo všimnete tie rozdiely vo veciach, ktoré nie sú na Slovensku úplne ideálne, najmä čo sa týka fungovania systému. Hlavne, keď to môžeme porovnať s ostatnými krajinami. Ale doma bude vždy doma,” dodávajú.
Majiteľ coworkingu v zahraničí Peter: Oveľa viac vnímam, aká je Slovensko prekrásna krajina
Dizajnéra Petra to vždy ťahalo do teplých krajín a v roku 2013 si splnil svoj sen. V slnečnej Gran Canarii založil Surf Office, coworkingový priestor pre digitálnych nomádov a freelancerov, ktorí sa tam okrem práce venujú aj surfovaniu. Dnes má Surf Office 5 pobočiek, spája ľudí z celého sveta a na tých, ktorí trávia väčšinu dňa v kancelárii, pôsobí ako vysnívaný raj.
Petra sme sa spýtali, čo ho nakoplo splniť si sen za hranicami. „Moja motivácia ísť mimo Slovenska spočívala hlavne v spoznávaní miest, ľudí a kultúry. Otvorilo mi to kopec príležitostí. Chcel som tiež nejaký čas žiť v krajinách, kde sa nenosia zimné čapice,” hovorí s úsmevom.
Priznáva, že jeho vzťah k rodnej krajine sa po skúsenostiach v zahraničí zmenil: „Oveľa viac vnímam, aká je Slovensko prekrásna krajina a koľko super zaujímavých vecí tu máme. Že sme ako národ strašne ufrflaní a pritom sa tu máme parádne. Viac takisto porovnávam slovenskú mentalitu s mentalitou iných krajín a uvedomujem si rozdiely, ktoré som kedysi tak dobre nevidel.”
Vedkyňa Dominika: Chcela som vidieť a vedieť, čo robia iní vedci vo svete
Vedkyňa a hudobníčka Dominika Truban vyštudovala 2 vysoké školy – biochémiu a medicínu. Dnes pôsobí na Floride, na jednej z najprestížnejších kliník v USA, kde sa venuje neurobiologickému výskumu. Napriek tomu, že za veľkou mlákou získava prax, ktorú by jej veda na Slovensku zrejme neposkytla, tvrdí o sebe, že je pyšná Slovenka a jej vzťah k rodnej krajine sa po skúsenostiach v zahraničí prehĺbil.
K ceste do zahraničia ju nakopala túžba získať nové poznatky. „V prvom rade profesné, chcela som vidieť a vedieť, čo robia iní vedci vo svete. A netrvalo dlho, aby som pochopila, že ma práca v zahraničí neobohacuje len o pracovné, ale aj životné skúsenosti – o nové vône, chute, priateľstvá, vízie a chápanie diverzity sveta ako takého,” hovorí mladá vedkyňa.
Dominiky sme sa spýtali, ako jej prácu za veľkou mlákou vnímajú rodičia, ktorí v jej veku také možnosti nemali. „Možno to chápu práve preto a maximálne ma podporujú. Je to smutné, keď oslavujeme Vianoce cez Skype, ale celá moja rodina chápe, že ma momentálne najviac posúvajú skúsenosti zvonku, a keby som nemala možnosť rozvíjať sa v tomto smere, bola by som nešťastná,” rozpráva o podpore zo strany najbližších.
Slovensko vraj kedysi brala ako samozrejmosť, no jej vzťah k rodnej krajine sa postupom času zmenil. „Teraz cítim oveľa väčšiu príslušnosť k svojej domovine. Som nesmierne pyšná na to, že som Slovenka. Chýbajú mi naše vrchy, hory, vôňa vzduchu, ročné obdobia. Chýbajú mi halušky a mamin slivkový koláč. Predtým som Slovensko brala ako takú dieru a teraz si plne uvedomujem, aké máme krásy a potenciál,” zamýšľa sa Dominika.
Zuzana z blogu Travel minded people: Cestovanie je pre mňa únik z každennej rutiny
Za blogom Travel minded people stoja dvaja ľudia, Slovenka Zuzana a jej priateľ, Austrálčan Brendon. Blog tejto symatickej dvojice cestovateľov vznikol ako miesto pre zápisky z ich spoločných ciest po celom svete. Ich zámerom bolo a stále je cestovať najmä lacno, spoznávať miestnu kultúru, ľudí a zároveň si v jednotlivých krajinách osvojiť nové remeslá a zručnosti.
„Nakopla ma túžba vidieť to, o čom som dovtedy len počúvala a mala šancu vidieť jedine z médií. Príbehy ľudí, ktorí cestovali po svete a žili v rôznych krajinách, boli také silné, že sa jednoducho nedalo odolať. Bola som presvedčená o tom, že aj keď nemám 100 % plán, je to niečo, čo musím sama zažiť a kde ma moje srdce ťahá,” hovorí o motivácii cestovať mladá Slovenka.
To, že by nemala možnosť objavovať iné krajiny, si Zuzana nevie ani len predstaviť. „Cestovanie je pre mňa únik z každennej rutiny, či už je to víkend v horách, alebo iba jednodňový výlet. Dáva mi pocit radosti, inšpirácie a celkového uvedomenia si, že žijeme na tejto úžasnej planéte, ktorú si musíme vážiť a objavovať jej krásy,” vysvetľuje.
Zároveň priznáva, že rodičom doma chýba: „Na jednej strane chcú, aby som sa usadila a bola ,dospeláʼ, ale verím tomu, že sú radi, že sa zakaždým viem o seba postarať a každý jeden cestovateľský zážitok ma posúva ďalej a učí ma novým veciam.”
Na rodnú krajinu napriek všetkým cestovateľským skúsenostiam nedá dopustiť. „Stala som sa hrdou Slovenkou, najmä keď stretávam mnoho ľudí z iných krajín a úprimne 90 % z nich nevie, kde Slovensko je. Čo ma na jednej strane vážne škrie, pretože sú medzi nimi dokonca aj ľudia z Holandska, Nemecka či Francúzska. Vnímajú nás ako jednu z tých krajín niekde vo východnej Európe,” približuje cestovateľka.
„Som hrdá na to, odkiaľ som a po precestovaní niekoľkých krajín si človek uvedomí, aké je Slovensko super. A nemusia to byť nevyhnutne chudobnejšie krajiny. Stretla som sa so situáciami, keď ma krajiny ako USA, Kanada či dokonca Austrália prinútili povedať, že Slovensko je naozaj zlaté,” uzatvára Zuzana.