Mandarínky, džínsy či toaletný papier. Čo všetko nebolo pred Nežnou revolúciou bežné?

Za socializmu, ktorý v bývalom Československu trval viac ako 40 rokov, nechýbali ľudom len základne ľudské slobody, ale aj mnohé dnes bežné tovary.

V nadväznosti na kampaň O2, ktorá upozorňuje na dôležitosť 17. novembra a jeho odkaz, sme si pre vás pripravili zoznam vecí, ktoré sú v súčasnosti pre nás bežné, no pred novembrom 1989 boli pre väčšinu ľudí často nedostupné.

1. Mandarínky

Mandarínky, pomaranče či banány neboli bežnou súčasťou ponuky vtedajších obchodov. Na trhu sa objavovali len pred Vianocami, pričom ľudia na ovocie zvykli stáť v dlhých radoch niekoľko hodín.

Foto: Erol Ahmed, Unsplash

2. Džínsy

Obľúbené nohavice boli v čase socializmu luxusným tovarom. V prepočte stáli asi ako dnešný štandardný smartfón a zohnať ste ich mohli iba v obchode so zahraničným tovarom Tuzex, kde patrili medzi najpredávanejšie produkty.

Foto: Bruno Nascimento, Unsplash

3. Farba auta

Pred revolúciou bol na Trabanty aj iné autá poradovník a ľudia neraz zvykli pred predajňami spávať, aby sa toho svojho vytúženého dočkali. Možnosť výberu farby či extra príslušenstvo boli dostupné iba pre vyvolených straníckych funkcionárov. Bežní ľudia na výber nemali.

Foto: Pexels

4. Televízne programy

Desiatky či dokonca stovky televíznych programov sú dnes štandardom mnohých domácností, pred revolúciou ale vysielala iba štátna televízia, ktorá podliehala cenzúre. Vysielanie pozostávalo z dvoch staníc – jednej českej pre Česko a jednej slovenskej pre Slovensko.

5. Toaletný papier

K ďalším produktom, ktoré na pultoch vtedajších obchodov jednoducho chýbali, patril aj toaletný papier. Aj naň sa čakalo v dlhých radoch a aj v časoch, keď bol, sa bežne stávalo, že popoludní ste ho už v obchodoch nenašli.

6. Mäso a mäsové výrobky

Nepravidelné a nedostatočné zásobovanie malo za následok, že v potravinách a špecializovaných predajniach často chýbalo aj mäso a mäsové výrobky. Aj tie teda patrili medzi tzv. podpultový tovar a často sa nekupovali, ale doslova zháňali.

 7. Hudba zo západných krajín

Ani so zahraničnou hudbou to pred novembrom 1989 nebolo jednoduché –  z ideologických dôvodov sa väčšinou ignorovala. Počúvať ju ľudia mohli tajne v pohraničných oblastiach, kde sa dali naladiť západné médiá alebo z nahrávok, ktoré sa získavali len ťažko.

Foto: Yaroslav Blokhin, Unsplash

8. Slobodné voľby

Voľby za socializmu boli fraška, ktorej sa dobrovoľne nasilu zúčastňovali takmer všetci do nohy. Víťazi boli vopred známi, pričom volebná účasť sa blížila k 100 %. Ak ste voliť neprišli, boli ste podozrivý.

Čo všetko počas socializmu chýbalo vám alebo o čom vám rozprávali vaši blízki? Podeľte sa spolu s nami na našom Facebooku.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Tisíce Slovákov dnes prekročili štátnu hranicu bez povolenia

A vy ste pravdepodobne boli jedným z nich. Aj keď ste hranice Slovenska prekročili iba symbolicky – prezeraním zahraničných stránok na internete.

Vedeli ste, že ak by ste krajinu pred novembrom 1989 opustili neoprávnene, mohli ste stratiť slobodu a skončiť vo väzení až na 5 rokov? Alebo ste mohli byť priamo pri pokuse o prechod hraníc zastrelený?

Sloboda nie je samozrejmosť

Prejsť slobodne hranice republiky pri ceste do zahraničia za novými cestovateľskými zážitkami, návštevou rodiny alebo nákupmi v pohraničí nie je samozrejmosť. Je to sloboda, ktorú sme si vybojovali 17. novembra 1989.

Preto O2 aj tento rok symbolicky na jeden deň obnovilo virtuálnu železnú oponu na našich štátnych hraniciach. Všetci zákazníci O2 preto v tento deň pri prvej návšteve zahraničnej stránky s využitím O2 internetu uvidia nasledujúci odkaz:

Virtuálna železná opona sa tento rok rozprestiera naprieč mnohými médiami. Od webových stránok cez sociálne média a profily influencerov až po rádio a špeciálnu SMS-ku. Tá zákazníkov upozorní na neslobodu, ktorá nás zväzovala za socializmu.

Ako to všetko začalo?

Začiatky revolúcie sa spájajú s tisíckami vysokoškolákov, ktorí pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov vyšli 17. novembra 1989 do pražských ulíc, aby si uctili protihitlerovský odpor svojich predchodcov a zároveň vyjadrili nespokojnosť s neslobodou socialistického režimu.

Pochod študentov bol násilne ukončený zásahom polície na Národní tříde. Tento agresívny akt štátu proti jeho občanom prebudil desaťročia letargickú spoločnosť.

Správa o útoku na študentov sa rozniesla po celej republike a v priebehu niekoľkých dní začali masívne protesty vo viacerých mestách Československa.

Nežná revolúcia

Študenti, divadelní herci, disidenti aj bežní občania sformovali dve občianske hnutia – Občanské fórum v Prahe a Verejnosť proti násiliu v Bratislave.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Gampe

Tieto združenia spustili legendárne diskusné večery v divadlách a v uliciach a začali formovať občiansky odpor. Ľudia vystrašení príchodom tankov v roku 1968 sa zrazu odvážili výjsť do ulíc a na námestia.

Napriek tomu, že okolo Československa sa režim rúcal režim za dramatických udalostí, táto revolúcia zaslúžene získala prívlastok Nežná alebo Zamatová, pretože sa obišla bez agresie a výstrelov.

Známa sa naopak stala svojou ľudskosťou, vtipom a obrovskou solidaritou.

Sloboda sa ťažko získa, ale ľahko stratí

Je pekným historickým okamihom, že rovnaký dátum – 17. november – sa stal symbolom boja proti dvom tyraniám, ktoré sme zažili.

Nacizmus aj socializmus boli v tento deň konfrontované a oba režimy nakoniec padli. Sloboda sa ťažko získava, no ľahko sa stráca. Niekedy stačí iba spohodlnieť a zabudnúť, čo sa dialo.

Šírme odkaz 17. novembra

„Kampaň k 17. novembru sme sa rozhodli vytvoriť, pretože cítime zodpovednosť za miesto, v ktorom pôsobíme,“ vysvetľuje šéfka marketingovej komunikácie O2 Lucia Petrášová.

„Znalosť histórie je nevyhnutným predpokladom toho, aby sme vedeli odhaliť dezinformácie a manipuláciu, ktoré patria k častým praktikám extrémistov. Využitie nášho mediálneho priestoru je tou ,kvapkouʼ, ktorou vieme a chceme prispieť k zmene,“ dopĺňa.

Z rôznych prieskumov však vyplýva, že súčasná mladá generácia o revolúcii, živote pred ňou a najmä uvoľnení a možnostiach, ktoré so sebou priniesla, veľa nevie.

Preto sme sa na odkaz 17. novembra rozhodli nadviazať sériou článkov, v ktorých poukazujeme na jej neodškriepiteľný prínos a všetko to, čo si Slováci vydobili počas revolučných dní.

Jedným z najdôležitejší prínosov Nežnej revolúcie bolo otvorenie hraníc a možnosť cestovať. S cestovateľmi, blogermi a ľuďmi, pre ktorých je cestovanie neodmysliteľnou súčasťou životov, sme sa rozprávali o tom, ako si prostredníctvom ciest po svete plnia svoje sny.

Môcť slobodne vyjadriť svoj názor verejným vyhlásením alebo napríklad prostredníctvom textu piesne nebolo pre 17. novembrom možné. Preto sme sa s ľuďmi, pre ktorých je dnes možnosť otvorene a často aj kriticky hovoriť o verejných veciach, bližšie pozreli na slobodu prejavu.

Vyjadriť svoju osobnosť aj prostredníctvom vzhľadu je pre mnohých prirodzené, pred novembrom 1989 však spoločnosť mnohé prejavy vôbec neakceptovala. Mladých mužov s dlhšími vlasmi napríklad zastavovali príslušníci Verejnej bezpečnosti. Preto sme sa rozhodli hlbšie pozrieť aj na život dnešných ľudí, ktorí sú v uliciach na prvý pohľad neprehliadnuteľní.

Slobodný trh, možnosť podnikať a vyvážať svoje produkty aj mimo krajinu u nás pred novembrovými dňami neexistovali. Pozreli sme sa preto bližšie na slovenských podnikateľov, ktorým sa podarilo presadiť aj v zahraničí.

V čase socializmu okrem základných slobôd ľuďom chýbali aj mnohé veci dennej potreby, ktoré dnes považujeme za samozrejmosť a život bez nich si nevieme predstaviť. Výber z nich prinášame v našom ďalšom článku.

Hýbateľom novembrových udalostí boli najmä študenti, za ktorých sa postavili mnohí pedagógovia. S vysokoškolským profesorom Valérom Mikulom, ktorý sa do týchto dní sám zapojil, sme sa pozhovárali nielen o novembrových dňoch, ale aj o tom, ako sa revolúcia dotkla štúdia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac