V nadväznosti na kampaň O2, ktorá upozorňuje na dôležitosť 17. novembra a jeho odkaz, sme si pre vás pripravili zoznam vecí, ktoré sú v súčasnosti pre nás bežné, no pred novembrom 1989 boli pre väčšinu ľudí často nedostupné.
1. Mandarínky
Mandarínky, pomaranče či banány neboli bežnou súčasťou ponuky vtedajších obchodov. Na trhu sa objavovali len pred Vianocami, pričom ľudia na ovocie zvykli stáť v dlhých radoch niekoľko hodín.

Foto: Erol Ahmed, Unsplash
2. Džínsy
Obľúbené nohavice boli v čase socializmu luxusným tovarom. V prepočte stáli asi ako dnešný štandardný smartfón a zohnať ste ich mohli iba v obchode so zahraničným tovarom Tuzex, kde patrili medzi najpredávanejšie produkty.

Foto: Bruno Nascimento, Unsplash
3. Farba auta
Pred revolúciou bol na Trabanty aj iné autá poradovník a ľudia neraz zvykli pred predajňami spávať, aby sa toho svojho vytúženého dočkali. Možnosť výberu farby či extra príslušenstvo boli dostupné iba pre vyvolených straníckych funkcionárov. Bežní ľudia na výber nemali.

Foto: Pexels
4. Televízne programy
Desiatky či dokonca stovky televíznych programov sú dnes štandardom mnohých domácností, pred revolúciou ale vysielala iba štátna televízia, ktorá podliehala cenzúre. Vysielanie pozostávalo z dvoch staníc – jednej českej pre Česko a jednej slovenskej pre Slovensko.
5. Toaletný papier
K ďalším produktom, ktoré na pultoch vtedajších obchodov jednoducho chýbali, patril aj toaletný papier. Aj naň sa čakalo v dlhých radoch a aj v časoch, keď bol, sa bežne stávalo, že popoludní ste ho už v obchodoch nenašli.
6. Mäso a mäsové výrobky
Nepravidelné a nedostatočné zásobovanie malo za následok, že v potravinách a špecializovaných predajniach často chýbalo aj mäso a mäsové výrobky. Aj tie teda patrili medzi tzv. podpultový tovar a často sa nekupovali, ale doslova zháňali.
7. Hudba zo západných krajín
Ani so zahraničnou hudbou to pred novembrom 1989 nebolo jednoduché – z ideologických dôvodov sa väčšinou ignorovala. Počúvať ju ľudia mohli tajne v pohraničných oblastiach, kde sa dali naladiť západné médiá alebo z nahrávok, ktoré sa získavali len ťažko.

Foto: Yaroslav Blokhin, Unsplash
8. Slobodné voľby
Voľby za socializmu boli fraška, ktorej sa dobrovoľne nasilu zúčastňovali takmer všetci do nohy. Víťazi boli vopred známi, pričom volebná účasť sa blížila k 100 %. Ak ste voliť neprišli, boli ste podozrivý.
Čo všetko počas socializmu chýbalo vám alebo o čom vám rozprávali vaši blízki? Podeľte sa spolu s nami na našom Facebooku.