Od malička sme takmer celý voľný čas trávili vonku – rôznymi aktivitami, športom. Nepotrebovali sme, aby nás vozili na krúžky či tréningy. Prišli sme domov zo školy, taška letela do kúta a bežali sme von. Hrať futbal, hokej, behať, bicyklovať sa či loziť po stromoch. Naši rodičia zatiaľ trávili čas v záhrade.
Odvtedy však uplynulo veľa času a pribudlo kopu iných možností, ako tráviť voľný čas, ako si uľahčovať život a zvyšovať komfort. Žiaľ, pohybu je oveľa menej. Negatíva tohto stavu vidieť všade okolo nás – civilizačné choroby, poruchy pohybového aparátu, obezita.
Preto veľmi pozitívne vnímam každú snahu rozhýbať ľudí. Tá moja osobná je v tomto naozaj enormná. Vnímam to aj ako svoju spoločenskú povinnosť – ísť príkladom a poukazovať na pozitíva, ktoré pohyb prináša. Aj keď si myslím, že poukazovať na pozitíva pohybu a aktívneho životného štýlu ani nemá zmysel. Je to jasné asi každému.
Som rád, že si to bez rozdielu uvedomujú ľudia všetkých vrstiev spoločnosti. A úplne najdôležitejšie je, že si to uvedomujú aj rodičia, pretože deťom pohyb chýba najviac. Práve nedostatok pohybu detí, bola pre mňa a môj tím najväčšia motivácia na založenie Športovej akadémie Mateja Tótha. Práve vďaka mojej popularite sme deti pritiahli k pravidelnému športovaniu.
Aj vďaka nášmu partnerovi O2 sa nám podarilo do tohto projektu zapojiť aj rodičov a často športovali celé rodiny. Je skvelé ísť na tréning akadémie a vidieť deti, ako naozaj s radosťou a chuťou športujú.
Pohyb však nie je len šport, tréning a potenie krvi. Pohyb je akákoľvek fyzická aktivita. A mnohí z nás sa môžu hýbať viac bez toho, aby museli ísť na športovisko alebo ich to stálo veľa času. Takýto prirodzený pohyb nám nejeden raz ten vzácny čas šetrí.
Zoberme si napríklad dopravu v Bratislave. Koľko času tu strávime v zápchach? Pritom stačí vytiahnuť bicykel alebo prejsť kratšie vzdialenosti pešo – 2 až 3 km prechádzky zaberú približne pol hodinku. Spočítajte si čas, ktorý strávite tým, keď musíte v špičke prejsť autom centrum mesta a zaparkovať.
To isté platí aj o výťahu. Koľko času trávime čakaním na výťah? A prečo ten čas nevyužiť na pohyb? Zopár poschodí denne a máte celkom pekný tréning. O environmentálnych a ekonomických benefitoch ani nemusím písať.
Predstavte si, ako by sa zmenilo životné prostredie vo veľkých mestách, ak by sa len časť ľudí riadila týmito radami. Asi by sa nám lepšie dýchalo. Rafinérie by ma síce nepochválili, ale vaše zdravie i peňaženky určite áno.
Je to na vás. Stačí jednoducho začať. Nemusia to byť heroické výkony. Niekedy stačí aj málo. Skúste si dať týždeň bez výťahu. Alebo prejdite za pekného počasia aspoň kratšie vzdialenosti bez auta. Sami si potom zhodnoťte, či sa cítite lepšie, či ste ušetrili peniažky, alebo či ste bez auta stratili veľa času.
Som si istý, že horšie vám nebude.