Či už behávate pravidelne, alebo si tenisky obujete len občas, zamyslite sa nad tým, čo pri behu robíte a ako sa cítite.
Vyhnete sa nielen možným zraneniam a pretrénovaniu, ale urobíte si z tejto aktivity ozajstný pôžitok.
Beháte priveľa
Ak s behom začínate alebo sa vraciate po zranení, musíte byť extra pozorní, hoci to platí pre každého bežca. Buďte opatrní a záťaž zvyšujte postupne. Základné odporúčanie je zvyšovať týždňový objem tréningu o maximálne 10 %.
Nedopĺňate energiu
Čím ťažší tréning máte za sebou, tým dôležitejšie je, aby telo dostalo späť všetko potrebné. Po každom tréningu mu doprajte najskôr sacharidy, aby sa doplnila zásoba glykogénu a neskôr aj proteín, aby boli spokojné aj svalové vlákna.
Zabúdate na „core”
Core, teda brušné svalstvo je na prvý pohľad pre beh nepotrebný element, v skutočnosti však na ňom naozaj záleží. Stačí pár minút denne a vďaka cvikom zameraným na core dostanete aj vy svoje bežecké výkony na vyšší level.
Vystrelíte príliš rýchlo
Klasická chyba, ktorá sa deje aj u skúsených bežcov. Atmosféra pred pretekom vás pohltí do takej miery, že po štarte zabudnete na plánované tempo a vyštartujete spoločne s rýchlejšími pretekármi. Takáto chyba dokáže zničiť celé preteky.
Prehliadate jarné slnko
V období, keď začína teplo, po zime často zabúdame, aké nebezpečné môžu byť jarné lúče slnka. Pobyt na slnku je super, dodá energiu aj vitamín D, ale vždy používajte krémy s dostatočným ochranným faktorom, aby ste to po behu neľutovali.
Ste si sami doktorom
Zažil to asi každý bežec. Po ťažkom tréningu či pretekoch niečo ťahá, pichá alebo skrátka bolí. K doktorovi sa vám však ísť nechce, veď to vyriešite oddychom, ľadom či masťou, no ani po pár dňoch to neprejde. Majte po ruke odborníka, ktorý vám pomôže rýchlejšie a poradí vám tú správnu cestu k zdraviu.
Podceňujete spánok
Nálada, imunita, schopnosť regenerácie, fyzická i mentálna sila. Spánok ovplyvňuje všetky tieto faktory. Je však pravda, že každý potrebuje v posteli inak dlhý čas. Preto si skúste zaznamenávať dĺžku spánku a jej vplyv na vaše výkony, aby ste zistili, čo potrebujete práve vy.
Nestrečujete
Tu sa asi veľa z vás pousmialo, však? Ak nerobíte strečing pred behom, dávame vám palec hore, to by sa ani robiť nemalo. Dôležité však je, aby ste natiahli a uvoľnili svaly po behu. Stačí pár minút strečingu a môžete predísť zraneniu.
Neoddychujete
Doprajte si aj dni absolútneho kľudu. Len kniha alebo iný relax, žiadna prechádzka, plávanie či bicykel. Dokážete tak predísť bežeckému vyhoreniu či strate motivácie a zároveň umožníte svalom, aby si dobili baterky.
Meníte všetko naraz
Začali ste behať, lebo vás to bavilo alebo ste chceli, aby vás to bavilo. Nie preto, aby ste sa stali dokonalými bežcami. Aj naďalej si beh užívajte, snažte sa zlepšovať postupne a výsledky prídu krok po kroku. Skúste teda zmeniť len to, čo dokážete, aby ste sa zbytočne nestresovali.
Ak je vám beh blízky, radi by ste si zlepšili techniku a vedeli o tomto športe viac, zapojte sa do našej súťaže o ročné predplatné časopisu Running.
Tento článok na Sóde je súčasťou víkendového magazínu o pohybe a vznikol v spolupráci s O2 Športovou akadémiou Mateja Tótha. O akadémiu pre deti základných škôl si môžete zasúťažiť aj tento rok. Viac informácií a pravidlá súťaže nájdete na www.dobravec.o2.sk.