Prehliadka trasy: O2 Kordícky extrém. Nebude to také ľahké

14. 7. 2016; Autor: Sóda, Foto: Archív O2 Kordícky Extrém

Jediné a jedinečné bežecké preteky prírodou Kremnických vrchov. Divočina hôr, ale aj obchodné cesty dávnoveku. Krásne výhľady na okolie, ale tiež strach v očiach pri stúpaniach či klesaniach.

To všetko na vás čaká už 23. júla na bežeckých pretekoch O2 Kordícky Extrém, ktoré začínajú a končia v malej dedinke pri Banskej Bystrici – Kordíky.

My sme sa boli pozrieť, ako bude vyzerať najdlhšia, 26 kilometrov dlhá trasa tohto podujatia. Ponúka naozaj všetko, čo v sebe môže beh v lese skrývať. Tak poďme na to:

Prvých pár sto metrov po štarte pôjdete stále po asfaltovej ceste, medzi typickými vidieckymi domčekmi. Už po chvíli však prídete na rozbitú cestu plnú kameňov a šotoliny. Rovnomerné stúpanie vedie až na Ištvánku, kde odbočíte doľava a z cesty prejdete na lesnú udupanú úzku cestičku.

Prvé krátke, ale veľmi intenzívne stúpanie. Pár serpentín, popadané konáre, musíte preskočiť spadnuté stromy. Po kilometri a pol sa už nachádze Pod Tablou, čakajú vás teda dlhé kilometre po hrebeni, ale netešte sa, nebude to rovina.

Nasledujúcich päť kilometrov to bude neustále hore – dole. Miestami na vás čaká aj vysoká tráva či húština, cez ktorú budete musieť prebehnúť.

Prídete až ku Gӧrgeyho Tunelu, ktorým prechádzala stará obchodná cesta. Momentálne sa opravuje, tak ho budete musieť obísť po pravej strane.

Len necelé dva kilometre a ste na Skalke. Nekonečné výhľady na celú bystrickú dolinu a majestátny vysielač. Dlho sa však výhľadmi nekochajte, čaká na vás Zlatá Studňa, najvyšší body na trase, ktorý je vo výške 1265 metrov nad morom.

Počuli ste už o vrchu Velestúr? Je známy hlavne vďaka neznámym nápisom na jeho skalách, ktoré sú objektom skúmania, ale tiež inšpiráciou pre spisovateľov. Môžete si ich pozrieť naživo počas cesty na Tri Kríže.

Po takmer 15. kilometroch ste na konci hrebeňa a budete pokračovať späť smerom k štartu. Pripravená je občerstvovačka, mali by ste si doplniť vodu, prípadne aj niečo malé zjesť.

Pozor, nachádza sa tu aj checkpoint, musíte týmto miestom prejsť najneskôr do 150 minút po štarte, v opačnom prípade vás organizátori nepustia ďalej.

Pozitívom je, že už budete hlavne klesať. Počas dlhého zjazdu prebehnete naprieč lyžiarskym strediskom nad obcou Králiky, za ktorým vás čaká druhá občerstvovacia stanica. Do cieľa to máte už len 5 kilometrov.

Dva kilometre pred cieľom vás čaká ešte jedna možnosť osvieženia – chata Lesák. Je to už len kúsok, hoci záverečné metre budú znova po asfalte. Už keď si budete myslieť, že ste tam, čaká vás ešte finálne stúpanie priamo v Kordíkoch.

Cieľová rovinka bude z kopca, takže si môžete vychutnať šprint za potlesku divákov a vašich spolubojovníkov, ktorí sa v cieli menia zo súperov na priateľov.

Dokázali ste to, gratulujeme!

Aj keď ste už v cieli, O2 Kordícky extrém sú preteky, ktoré nekončia pretnutím cieľovej pásky. Môžete sa osviežiť v ľadovom bazéne, doplniť tekutiny a vyskúšať domáci guláš. Alebo si len užívať počasie a príjemnú atmosféru celého podujatia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.