Surfovanie je šport, ktorý pochopíte, až keď sa zveziete na svojej prvej vlne. A potom je ťažké prestať. Čoraz viac Slovákov objavuje jeho čaro a cestuje do vzdialených destinácii v snahe nájsť ideálne podmienky.
V týchto dňoch má premiéru krátky surferský film z produkcie Michala Csádera a Jakuba Šipoša, ktorí sa vybrali objavovať jeden z ostrovov Azorského súostrovia. Ich nový film s názvom The Right Place – São Miguel je druhým z produkcie šikovného mladého fotografa a filmára Jakuba Šipoša.
V prvom videoprojekte zo série The Right Place sa vydali do jednej z najvychytenejších surferských destinácii v Európe. Je ňou sopečný ostrov Fuerteventura patriaci ku Kanárskym ostrovom. Surferi Michal Csáder a Vlado Vizváry, ale napríklad aj miestny výrobca surfov, nám prostredníctvom rozhovorov približujú, ako sa zrodila ich láska k oceánu.
Ich druhou destináciou boli Azory, na ktorých strávili takmer pol roka. Ponúkli im krásne scenérie a úžasnú prírodu. A predovšetkým, vlny, ktoré mali iba pre seba.
Ostrov São Miguel, známy aj ako „Zelený ostrov“, je najväčším a najobývanejším ostrovom v Azorskom súostroví. Je dlhý 63 kilometrov, široký 15 kilometrov a nachádza sa takmer v strede Atlantického oceánu – 1 400 kilometrov od pobrežia Portugalska. Výjazdy po tomto čarovnom ostrove začínali v malej rybárskej dedinke Moisteros na západe ostrova.
Video o expedícii na jeden z ostrovov Azorského súostrovia získalo na 17. ročníku festivalu Hory a Mesto od odbornej poroty cenu mladého filmára. Gratulujeme! Kam sa chalani vyberú nabudúce, môžete sledovať na stránke projektu The Right Place.
Sedemnásty ročník Medzinárodného festivalu horského filmu a dobrodružstva HORY A MESTO v Bratislave sa začína 6. apríla 2016. Ponúkne vyše 40 filmov, z toho osem slovenských, predstaví sa 29 hostí a o „cestovaní inak“ vám porozpráva 30 dobrodruhov.
Páčil sa vám článok?
Slabé
(No Ratings Yet)
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Bicykle sa bratom Velitsovcom dostali pod kožu už v skorom detstve. Cyklistika sa stala nielen ich koníčkom a najobľúbenejším športom. Je pre nich životným štýlom, či stavom mysle. Je to pre nich úplne prirodzené – ich rodičia dlhé roky vedú obchod s bicyklami. Otec má na starosti predaj, mama dohliada na logistiku. Isadore Apparel vznikol z hlbokých rodinných znalostí o tom, čo v cestnej cyklistike funguje a čo nie.
Martin Velits rozpráva príbeh, ako sa do rodinného podnikania zapojila aj odevná firma Makyta, v ktorej ručne šijú ich dizajnové oblečenie.
Sme hrdí na to, že naše produkty šijú ľudia, ktorí majú svoju prácu radi
Keď sme s bratom zakladali značku Isadore Apparel, jednou z našich priorít bolo, aby sa naše produkty vyrábali na Slovensku. Mali sme víziu, mali sme hotový dizajn a nazbierali sme dostatok každodenných skúseností ako profesionálni pretekári v pelotóne.
Nemali sme však pocit, že sa nám podarilo nájsť fabriku, ktorá naše vysoké nároky naplní. Našou víziou bolo (a stále je) vyrábať vysokokvalitné a odolné funkčné oblečenie. Zároveň sme nechceli stratiť možnosť intenzívne sa zapájať do procesu výroby.
Len 160 kilometrov od Bratislavy leží mesto Púchov, kde obaja s Petrom žijeme. V tomto malom priemyselnom mestečku na severozápade Slovenska sa nachádza aj textilná fabrika Makyta, ktorá funguje už od začiatku minulého storočia a zohráva významnú rolu v textilnom priemysle. Prácu v nej našiel nejeden Púchovčan.
Za čias svojho rozmachu bola Makyta najväčšou textilnou manufaktúrou v Československu, možno aj v celej východnej Európe. Dodnes je dôležitou súčasťou odevného priemyslu, aj keď už nezamestnáva tisícky ľudí. Keď sa darilo menej, muselo sa prepúšťať. V čase, keď sme nad Makytou začali rozmýšľať, pracovalo v nej približne 500 zamestnancov.
Do práce na bicykli
Spolupracovať s touto zabehnutou fabrikou by nám prinieslo aj ďalšiu výhodu – keď treba dohliadnuť na výrobu produktov, do fabriky môžeme prísť rovno z domu na bicykli. K tomu všetkému sme vedeli, že budeme mať dobrý pocit z toho, že podporujeme naše mesto, našu komunitu, do ktorej prinesieme nové pracovné miesta.
Chýbalo nám už len jedno – stať sa klientom. To však nebolo také jednoduché. Rovnako ako v pro pelotóne, aj tu sme si museli miesto (klienta) najprv zaslúžiť.
S vedením Makyty sme sa stretli vďaka spoločnému známemu. Aj napriek tomu, že sme sa na prvom odbere nakoniec dohodli, naše prvé stretnutia neprebiehali úplne hladučko. Makyta, ako veľká fabrika, bola zo začiatku skeptická voči začínajúcemu biznisu s malými objednávkami.
Chápali sme, že sú opatrní pri uzatváraní dohody s novým klientom, ktorý za sebou nemá roky pôsobenia na trhu. Nakoniec sa nám rozhodli dať šancu, a vždy, keď kráčam uličkou pomedzi šijacie stroje so šičkami, som im za to veľmi vďačný.
[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]
Keď vstúpim do výrobnej haly, dýcha na mňa história z jej vyše šesťdesiatročných priestorov. Spolu s krajčírkami si prechádzame materiály, farby, vzory a štítkovanie. Tímový duch je pri výrobe rovnako dôležitý ako v pelotóne. Aj tu platí: „keď sám niečím prispeješ, dostaneš na oplátku niečo naspäť.“
Náš pracovný vzťah sa odvtedy ešte viac rozvinul – Makyta dnes šije celé portfólio našich produktov, cyklistické dresy, bundy a vesty. Keďže som stále na cestách, či už na bicykli alebo v lietadle, je pre mňa výhodné, že naše produkty sa vyrábajú iba pár ulíc od môjho domova. Stačí mi nasadnúť na bicykel a za pár minút som vo fabrike.
Spolupráca nie je to len o výrobe nášho oblečenia, ľudia z Makyty sa stali súčasťou našej rodiny. Samotnú budovu fabriky mám tiež rád. Jej viac ako šesťdesiatročná história vytvára atmosféru, z ktorej som vždy celkom nabudený. Robím niečo, čo ma napĺňa a môžem to robiť po boku šikovných ľudí. Preberáme spolu rôzne materiály, farby, návrhy, štítky a zlepšenia.
Rád sa preto stretávam so zamestnancami aj mimo pracovných hodín. Rozprávame sa o tom, ako sa im naše produkty páčia, alebo čo by na nich ešte vylepšili. Keď za mnou iniciatívne prídu s radou, viem, že sú hrdí na to, čo sami vytvárajú. A to je pre mňa najväčšia odmena.
Makyta sa stala súčasťou našej bicyklovej rodiny. A práve s jej pomocou napĺňame náš firemný slogan: “S láskou ručne vyrobené na Slovensku”.
Ďalšie články na túto tému nájdete na blogu Isadore Apparel https://isadoreapparel.com/blog/
Isadore Apparel je slovenská značka funkčného oblečenia a doplnkov pre cyklistov, ktorá je od začiatku postavená na dlhoročných skúsenostiach z pro pelotónu bratov Martina a Petra Velitsovcov. Využitie týchto skúsenosti v kombinácii s čistým dizajnom vytvára oblečenie pre aktívny cyklistický životný štýl.
Martin Velits je profesionálny cyklista, momentálne jazdí v tíme Etixx-Quick Step. Jeho dvojča, Peter Velits, preteká za BMC Racing Team. Spolu založili značku Isadore Apparel.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.