Večne zelený ostrov láka dobrodruhov strhujúcimi scenériami a poloprázdnymi plážami

Nahliadnite do zákulisia slovenského surferského filmu Jakuba Šipoša a Michala Csádera natáčanom na Azorských ostrovoch.

27. 4. 2016
Autor: SódaFoto: Jakub Šipoš, Michal Csáder
27. Apríla 2016

Silné vlny a pláže, ktoré nie sú na radare bežného turistu. To sú podmienky, ktorými ostrov São Miguel každoročne láka surferov. Leží uprostred Atlantického oceánu a nájdete tu dramatické scenérie, rokliny, rybárske dedinky, či sýtozelené pastviny plné kráv. Je to jediná lokalita v Európe, kde sa vďaka vhodnému podnebiu pestuje čaj. 

Na tomto ostrove, ktorý je súčasťou Azorských ostrovov, sa natáčal aj druhý slovenský surfový dokument zo série The Right Place, o ktorom sme písali nedávno.

Okrem videodokumentácie si zo svojej cesty priniesli autori Jakub Šipoš a Michal Csáder aj bohatý fotoarchív, ktorý zachytáva ich dobrodružnú cestu za vlnami, spoznávanie miestnych obyvateľov, či objavovanie skrytých zákutí ostrova.

Pozrite sa ich objektívom na to, aká krása vás čaká, keď navštívite Azory.

Rozhodnutie o lokalite na natáčanie padlo v lietadla počas letu naspäť domov z Kanárskych ostrovov. Surfer Michal Csáder spomína: “Listovali sme si v časopise a zbadali sme fotografiu kamenistej pláže na Azorských ostrovoch. Povedali si – sem ideme nabudúce.”

Azorské ostrovy tvorí deväť obývaných ostrovov – Santa Maria, Terceira, Pico, São Jorge, Graciosa, Faial, Flores a Corvo a najväčší ostrov São Miguel. Medzi ostrovmi sa dá pohybovať loďou alebo miestnou leteckou spoločnosťou.

Jakub a Michal tvoria dobrý tím, pri objavovaní nových miest majú podobné tempo. “Dopredu si neplánujeme vôbec nič. Možno si len približne určíme čas, ktorý chceme stráviť cestovaním. Funguje nám to,” vysvetľuje Michal.

Pomedzi hľadanie skrytých odbočiek, surfovanie a spoznávanie miestnymi “chránených” lokalít mimo turistických chodníčkov Jakub natáča zábery, z ktorých vzniknú krátke filmy do série filmov The Right Place.

“Život cestovateľa žijem uz dlho a Kubi sa to rozhodol aj zdokumentovať, tentokrát v novom prostredí na ostrove São Miguel. Niekto musí byť pred a niekto za kamerou. Kubi vie lepšie točiť, ja viem lepšie surfovať. Navzájom si pomáhame a vlastne sa skvele dopĺňame,” dodáva Michal.

Na ostrov ešte neprúdia davy turistov, a tak tu nájdete len pár dovolenkových domčekov na prenájom. Celkovo je ubytovania nedostatok. Po príchode chalani nakoniec nocľah našli v malej rybárskej dedine Mosteiros, ktorá má len niečo cez tisíc obyvateľov.

Pri akomkoľvek cestovaní sa vyplatí stráviť nejaký čas aj s “lokálcami” a získať si ich dôveru. “Od prvého dňa boli ku nám ostrovania veľmi milí. Len postupne sa nám však otvárali a ukazovali nám miesta, o ktorých vedia iba oni. Na oplátku sme ich zviezli autom, keď sme sa vybrali niekam surfovať,” spomína Jakub a dodáva: “Chce to čas. To nezažiješ, keď prídeš na dva týždne.” 

Na ostrove surferi strávili dva mesiace. Na Azory sa však chcú čoskoro vrátiť a natočiť tu už tretí film z ich dlhodobého projektu.

Zatiaľ vás pozývame na premietanie víťazného filmu z festivalu Hory a mesto 2016 The Right Place – Sao Miguel, ktoré sa uskutoční v Bratislave,  28. apríla v priestoroch Tanečného divadla Ifjú Szivek, na Mostovej 8 o 19. hodine. Po premietaní sa uskutoční vernisáž predajných fotografii z Azorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.