Večne zelený ostrov láka dobrodruhov strhujúcimi scenériami a poloprázdnymi plážami

Nahliadnite do zákulisia slovenského surferského filmu Jakuba Šipoša a Michala Csádera natáčanom na Azorských ostrovoch.

Silné vlny a pláže, ktoré nie sú na radare bežného turistu. To sú podmienky, ktorými ostrov São Miguel každoročne láka surferov. Leží uprostred Atlantického oceánu a nájdete tu dramatické scenérie, rokliny, rybárske dedinky, či sýtozelené pastviny plné kráv. Je to jediná lokalita v Európe, kde sa vďaka vhodnému podnebiu pestuje čaj. 

Na tomto ostrove, ktorý je súčasťou Azorských ostrovov, sa natáčal aj druhý slovenský surfový dokument zo série The Right Place, o ktorom sme písali nedávno.

Okrem videodokumentácie si zo svojej cesty priniesli autori Jakub Šipoš a Michal Csáder aj bohatý fotoarchív, ktorý zachytáva ich dobrodružnú cestu za vlnami, spoznávanie miestnych obyvateľov, či objavovanie skrytých zákutí ostrova.

Pozrite sa ich objektívom na to, aká krása vás čaká, keď navštívite Azory.

Rozhodnutie o lokalite na natáčanie padlo v lietadla počas letu naspäť domov z Kanárskych ostrovov. Surfer Michal Csáder spomína: “Listovali sme si v časopise a zbadali sme fotografiu kamenistej pláže na Azorských ostrovoch. Povedali si – sem ideme nabudúce.”

Azorské ostrovy tvorí deväť obývaných ostrovov – Santa Maria, Terceira, Pico, São Jorge, Graciosa, Faial, Flores a Corvo a najväčší ostrov São Miguel. Medzi ostrovmi sa dá pohybovať loďou alebo miestnou leteckou spoločnosťou.

Jakub a Michal tvoria dobrý tím, pri objavovaní nových miest majú podobné tempo. “Dopredu si neplánujeme vôbec nič. Možno si len približne určíme čas, ktorý chceme stráviť cestovaním. Funguje nám to,“ vysvetľuje Michal.

Pomedzi hľadanie skrytých odbočiek, surfovanie a spoznávanie miestnymi “chránených” lokalít mimo turistických chodníčkov Jakub natáča zábery, z ktorých vzniknú krátke filmy do série filmov The Right Place.

„Život cestovateľa žijem uz dlho a Kubi sa to rozhodol aj zdokumentovať, tentokrát v novom prostredí na ostrove São Miguel. Niekto musí byť pred a niekto za kamerou. Kubi vie lepšie točiť, ja viem lepšie surfovať. Navzájom si pomáhame a vlastne sa skvele dopĺňame,“ dodáva Michal.

Na ostrov ešte neprúdia davy turistov, a tak tu nájdete len pár dovolenkových domčekov na prenájom. Celkovo je ubytovania nedostatok. Po príchode chalani nakoniec nocľah našli v malej rybárskej dedine Mosteiros, ktorá má len niečo cez tisíc obyvateľov.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Pri akomkoľvek cestovaní sa vyplatí stráviť nejaký čas aj s “lokálcami” a získať si ich dôveru. “Od prvého dňa boli ku nám ostrovania veľmi milí. Len postupne sa nám však otvárali a ukazovali nám miesta, o ktorých vedia iba oni. Na oplátku sme ich zviezli autom, keď sme sa vybrali niekam surfovať,” spomína Jakub a dodáva: “Chce to čas. To nezažiješ, keď prídeš na dva týždne.” 

Na ostrove surferi strávili dva mesiace. Na Azory sa však chcú čoskoro vrátiť a natočiť tu už tretí film z ich dlhodobého projektu.

Zatiaľ vás pozývame na premietanie víťazného filmu z festivalu Hory a mesto 2016 The Right Place – Sao Miguel, ktoré sa uskutoční v Bratislave,  28. apríla v priestoroch Tanečného divadla Ifjú Szivek, na Mostovej 8 o 19. hodine. Po premietaní sa uskutoční vernisáž predajných fotografii z Azorov.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Na legendárnom kúpalisku Zelená žaba sa schladíte v bazéne vytesanom do skaly

Obľúbené kúpalisko nad Trenčianskymi Teplicami sa po náročnej rekonštrukcii teší na svoju druhú sezónu.

V lete sa tu schladíte v bazéne, ktorý bol čiastočne vytesaný do mohutnej skaly v kopci. V zime sa rozohrejete v saunách pod hviezdnym nebom, obklopení borovicovým lesom.

Netreba cestovať do žiadnej zo zahraničných destinácii, kúpalisko je iba pár minút pešou chôdzou od hlavnej promenády kúpeľného mesta Trenčianske Teplice. Od roku 2015 návštevníkov opäť láka novootvorený areál Zelená žaba.

Legendárne kúpalisko bolo pre verejnosť otvorené v roku 1937. Autorom architektonického návrhu, ktorý patrí k najnápaditejším funkcionalistickým stavbám v bývalom Československu, ak nie v celej strednej Európe, je český architekt Bohuslav Fuchs.

Vytvoril jedno z najdôležitejších diel funkcionalizmu európskeho významu.

Zelená žaba je najvyššie položené kúpalisko v strednej Európe, ktoré je postavené na terase južného svahu Teplickej vrchoviny nad mestským parkom. Táto stavba je krásnym príkladom toho, ako sa budova dokáže organicky vsadiť do prírody. Časť bazénu je zasadená do skaly svahu.

V minulosti bolo kúpalisko vychytené, v časoch najväčšej slávy sa tu denne sa vystriedali stovky ľudí. Prevádzka fungovala nepretržite takmer sedemdesiat rokov. V roku 2000 bolo kúpalisko zatvorené po tom, ako sa v stenách bazénu objavili trhliny a začala z neho vytekať voda.

[the_ad_placement id=“injektaz-datahit“]

Po takmer pätnástich rokoch chátrania v roku 2015 areál kúpeľov Zelená žaba opäť slávnostne otvoril svoje brány pre návštevníkov.

Zelená žaba je otvorená celoročne. Okrem kúpaliska tu mimo sezóny nájdete unikátny vonkajší saunový svet, wellness s masážami a reštauráciu. Letná sezóna kúpaliska sa začína 3. júna.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac