Tisíce Slovákov sa dnes pokúsili svojvoľne prekročiť štátnu hranicu

A vy ste pravdepodobne boli jeden z nich. Aj keď ste hranice Slovenska opustili iba symbolicky, na internete.

16. 11. 2016 16. novembra 2016

Vedeli ste, že pred rokom 1989 sa neoprávnené opustenie republiky trestalo stratou slobody až na 5 rokov? A že ste mohli byť priamo pri pokuse o prechod hraníc zastrelení?

Sloboda nie je samozrejmosť

Prejsť slobodne hranice republiky nie je samozrejmosť. Je to sloboda, ktorú sme si vybojovali 17. novembra 1989. Veríme, že je dôležité si to neustále pripomínať.  Preto O2, symbolicky na jeden deň, obnovilo virtuálnu železnú oponu na našich štátnych hraniciach.

Pri prvej návšteve zahraničnej stránky s využitím O2 internetu uvidia zákazníci O2 tento odkaz:

Ak reálne prekročia hranice našej republiky, dostanú aj špeciálnu SMS-ku, ktorá ich upozorní na neslobodu, ktorá nás zväzovala za socializmu.

Ako to všetko začalo?

Sedemnásteho novembra 1989, pri príležitosti Medzinárodného dňa študentov, vyšli tisíce vysokoškolákov do ulíc Prahy, aby si uctili protihitlerovský odpor svojich predchodcov a zároveň, aby vyjadrili nespokojnosť s neslobodou socialistického režimu.

Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Gampe

Pochod študentov bol násilne ukončený zásahom polície na Národní tříde. Tento agresívny akt štátu voči svojím občanom prebudil desaťročia letargickú spoločnosť.

Správa o útoku na študentov sa rozniesla po celej republike a už behom pár dní začali masívne protesty vo viacerých mestách Československa.

Nežná revolúcia

Študenti, herci z divadiel, disidenti a bežní občania sformovali dve občianske hnutia: Občanské fórum v Prahe a Verejnosť proti násiliu v Bratislave.

<a href="https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Praha_19891122-418-14.jpg" target="_blank">Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Gampe</a>
Zdroj: Wikimedia Commons, Autor: Gampe

Tieto združenia spustili legendárne diskusné večery v divadlách, na uliciach a začali formovať občiansky odpor. Ľudia vystrašení príchodom tankov v roku 1968 sa zrazu odvážili výjsť do ulíc a na námestia.

Napriek tomu, že okolo Československa sa rúcal režim za dramatických udalostí, naša revolúcia zaslúžene získala meno “Zamatová” alebo “Nežná”, pretože sa obišla bez agresie a výstrelov.

Zdroj: SNM-Historické múzeum

Naopak, legendárnou sa stala svojou ľudskosťou, vtipom a obrovskou solidaritou.

Sloboda sa ťažko získa, ale ľahko stratí

Je pekným historickým okamihom, že rovnaký dátum sa stal symbolom boja proti dvom tyraniám, ktoré sme zažili.

Nacizmus aj socializmus boli konfrontovaní sedemnásteho novembra a oba režimy nakoniec padli. Sloboda sa ťažko získava, no ľahko sa stráca. Niekedy stačí iba spohodlnieť a zabudnúť, čo sa dialo.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.