Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka

O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

Udalosti z Novembra 89 patria k najdôležitejším momentom v histórii nášho národa. Na ich význam sa však často zabúda a mladšia generácia neraz ani len netuší, že 17. novembra si v rámci Dňa boja za slobodu a demokraciu pripomíname práve nekrvavý pád socialistického režimu.

Sloboda k nám neprišla sama, získali ju pre nás desaťtisíce ľudí z námestí našich miest, ktorí vyšli do ulíc a postavili sa vtedajším pomerom. Spoločnosť O2 Slovakia už tretí rok po sebe pokračuje v kampani, ktorá prispieva k zvýšeniu povedomia o Novembri 89.

„Deň, keď sme získali slobodu a demokraciu, by sme si mali stále aktívne pripomínať a nemali by sme skĺznuť k tomu, že budeme brať to, čo máme teraz, ako samozrejmosť, či už je to možnosť slobodne vyjadriť svoj názor, alebo voľne cestovať,“ hovorí šéfka Komunikácie O2 Tereza Molnár.

Tento rok modrý operátor spustil omnoho osobnejšiu kampaň pod názvom Tváre slobody. Na špeciálnej stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na stránke pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš.

V druhej časti kampane spoločnosť O2 Slovakia verejne ďakuje ľuďom, ktorí boli na námestiach. Ďakuje symbolicky dnes, 17. novembra, prostredníctvom SMS, ktoré dostanú zákazníci pri prechode hraníc. Spomienkovú SMS dostanú aj obyvatelia miest, v ktorých sa protesty konali. Ľuďom, ktorí navštívia nezabezpečený zahraničný web, sa zobrazí špeciálny banner. Ďakovné bannery sú aj na webstránkach a sociálnych sieťach.

O2 sa chce poďakovať aj piesňou od skupiny Ultrazvuk, za ktorou stoja Vec a Tono S a Zuzany Mikulcovej.

K poďakovaniu sa pridávajú mnohé ďalšie firmy, organizácie a osobnosti. Ich zoznam aj možnosť pridať sa nájdete na www.tvareslobody.sk/pridajte-sa.

Viac informácií na www.tvareslobody.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Špeciál k Novembru 89: Sloboda nie je samozrejmosť

Prečítajte si víkendové vydanie magazínu Sóda venované slobode a novembrovým udalostiam.

Štátne sviatky si spájame hlavne s voľnom, ktoré skráti pracovný týždeň. Ak pripadnú na víkend, málokto si ich vôbec všimne. Pritom udalosti s nimi spojené mohli zmeniť život miliónov ľudí. K takýmto sviatkom patrí aj 17. november – Deň boja za slobodu a demokraciu.

Pád socialistického režimu v Novembri 89 patrí k najzásadnejším momentom v našich dejinách. Zaslúži si teda našu pozornosť.

Udalosti spred takmer 30 rokov, keď verejnosť v priebehu niekoľkých týždňov dokázala nenásilne položiť na lopatky desaťročia fungujúci socialistický režim, zostávajú často zabudnuté alebo v ústraní. Mladí ľudia majú o tomto období často len slabé vedomosti, starší si zase obdobie neslobody spájajú so spomienkovým optimizmom a na množstvo nedostatkov tých čias akoby úplne zabudli.

TASR

Spoločnosť O2 sa už tretí raz hlbšie venuje tejto téme a upozorňuje na to, že sloboda, ktorú dnes vďaka udalostiam Novembra 89 máme, nie je samozrejmosť. Tento rok modrý operátor spustil aj osobnejšiu kampaň Tváre slobody.

Na stránke www.tvareslobody.sk mohli ľudia od polovice októbra zdieľať svoje spomienky, prípadne zážitky svojich blízkych alebo sa označiť na fotografiách. Na webstránke postupne pribudli desiatky príbehov, pričom stále môžete doplniť aj ten váš. Výber z nich nájdete aj v tomto víkendovom vydaní.

Okrem neho vzniklo aj špeciálny printový magazín Sóda, ktoré si môžete zadarmo vyzdvihnúť v každej O2 Predajni, prípadne prečítať aj online.

Spoločnosť O2 sa chce aj touto cestou poďakovať všetkým odvážnym ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu.

V tomto víkendovom vydaní nájdete:

Najdôležitejšie momenty nežnej revolúcie. Slobodu sme nezískali za jeden deň, aj keď si ju najväčšmi pripomíname 17. novembra. Čo presne sa vtedy dialo a aké udalosti nasledovali potom?

Nežná revolúcia v praxi? „Spontánna a autentická,“ hovorí účastník novembrových udalostí. Prečítajte si príbeh Dušana Koniara, ktorý počas protestov vytvoril unikátne audionahrávky.

Ako si na novembrové udalosti spomínajú ľudia, ktorí pre nás vybojovali slobodu. Autentické výpovede ľudí, ktorí svoje spomienky na November 89 zverejnili na stránke www.tvareslobody.sk.

Študenti si zaspomínali na udalosti Novembra 89. Počas novembrových udalostí zohrali dôležitú úlohu, pripravili sme pre vás spomienky niektorých z nich.

Za účasť v novembrových udalostiach ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala jedna z tvárí študentského hnutia? Producentka Zuzana Mistríková sa s nami podelila o svoje spomienky na November 89.

Stĺpček Martina Slávika: Sloboda je to, čo ma robí tým, čím chcem byť ja sám. Spoluzakladateľ občianskeho združenia Living Memory sa zamýšľa nad úlohou slobody v našich životoch a hovorí aj o zodpovednosti, ktorú so sebou prináša.

9 najznámejších symbolov nežnej revolúcie. Štrngajúce kľúče, čiapka budajka, prsty. vztýčené do tvaru písmena V a mnohé ďalšie. Pripomeňte si s nami symboly novembrových dní.

Zuzana Wienk: Sloboda je krehká a vzácna, a keď sa o ňu nebudeme starať, prídeme o ňu. S občianskou aktivistkou, ktorá stojí aj za vznikom ocenenia Biela vrana, sme sa porozprávali o odvahe, slobode aj novembrových udalostiach.

Anketa: Aký je odkaz Novembra 89 pre dnešnú spoločnosť? Známych tvárí a osobností verejného života sme sa opýtali, čo si môže z novembrových udalostí vziať dnešná spoločnosť.

Boli ste v Novembri 89 na námestí? Patrí vám verejná vďaka. O2 ďakuje ľuďom, ktorí pre nás v Novembri 89 vybojovali slobodu. Vypočujte si aj špeciálnu pieseň, ktorá vznikla pri tejto príležitosti:


Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac