Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

Aj vy začínate nový rok kopou predsavzatí? Stanovte si malé merateľné ciele, radí psychologička

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorí si na prelome rokov dávajú predsavzatia, no ich naplnenie postupne upadá do zabudnutia?

Spolu so psychologičkou Barborou Kuchárovou sme sa bližšie pozreli na to, ako k výberu predsavzatí pristúpiť a ktorým chybám sa pri ich napĺňaní vyhnúť.

Odborníčka nám prezradila, koľko predsavzatí by si mal človek maximálne dať, aj ako si stanoviť čiastkové ciele.

Predsavzatia sa mnohým z nás s prelomom rokov jednoducho spájajú. Prečo je to tak?

Novoročné predsavzatia patria dnes už k tradíciám. Historicky sa verí, že niečo sa končí a niečo sa rodí práve na prelome kalendárnych rokov. Je to milý rituál, aj keď ľahučko fatalistický.

Je dobré dávať si ich práve v takomto „hraničnom“ momente?

Aj áno, aj nie. Je to z prípadu na prípad, od človeka k človeku. Ak je predsavzatie silné, reálne a pripravené, tak áno. Ak je toto predsavzatie skôr prianím okolia, tak to nemusí byť dobré. Alebo ak je to iba taký okamžitý nápad, jeho neplnenie nás môže zúzkostniť a rozsmútiť.

Foto: Nik Shuliahin/Unsplash

Ako by mal človek pristupovať k výberu predsavzatí?

Mal by k nim pristupovať tzv. smart, čiže šikovne. Pri predsavzatiach si treba stanoviť postupné malé a reálne ciele, ktoré sú merateľné. Mal by voliť ciele, ktoré chce dosiahnuť on sám, a zároveň vedieť i to, či ho ich naplnenie poteší a uspokojí.

Kde robia ľudia pri stanovovaní predsavzatí najčastejšie chyby?

Volia si príliš veľké ciele, ktoré sú „behom na dlhú trať”. Treba si uvedomiť, že ani Syzifos nedokázal vytlačiť veľký kameň na horu.

„Najhorším rozhodnutím je napĺňať ciele iných ľudí a myslieť si, že sú naše vlastné.“

Ľudia si často volia veľmi vzdialené ciele, ktoré prinášajú uspokojenie z dosiahnutia vo veľmi vzdialenom čase. A najhorším rozhodnutím je napĺňať ciele iných ľudí a myslieť si, že sú naše vlastné.

Je dobré dávať si viac predsavzatí alebo je lepšie radšej sa sústrediť na jedno?

To je opäť otázka osobného rozhodnutia a vkusu. Cieľov by však nemalo byť viac ako 5.

Existuje niečo ako zlé predsavzatie? Ak áno, aké?

Samozrejme. Časté je napríklad, že sa rozhodneme dosiahnuť cieľ, ktorý nezávisí iba od nás a musí sa na ňom podieľať i okolie, ktoré nemusí spolupracovať alebo byť podporou. Napríklad, už také zvýšenie platu nezávisí od nás a nemusí dopadnúť dobre.

Foto: Ian Schneider/Unsplash

Spomínali ste čiastkové ciele. Ako si ich má človek správne stanoviť?

Páči sa mi napríklad britský model rak, čiže kráčanie od cieľa smerom dozadu. Ak je naším cieľom vystúpiť na vysokú horu a mať z toho radosť, potom si máme predstaviť, čo potrebujeme, aby sme mohli stáť 50 m pod vrcholom, napríklad dobré oblečenie a kondíciu.

„Hanba z verejného oznámenia, že sme cieľ nedosiahli, nás často dokáže motivovať kráčať za ním.“

Potom čo 100 m pred vrcholom, napríklad dobrých priateľov, ktorí pôjdu s nami a postupne prídeme až k okamihu plánovania tu a teraz a možno začneme hľadať dobrý babysitting, aby sme mohli začať trénovať.

Môže nám pri napĺňaní našich predsavzatí pomôcť, ak sa s nimi zveríme svojim blízkym či priateľom?

To je veľmi účinná stratégia. Hanba z verejného oznámenia, že sme cieľ nedosiahli, nás často dokáže motivovať kráčať za ním.

Ak sa nám podarí predsavzatie splniť, je dobré nejakým spôsobom sa odmeniť? A čo v prípade, ak sa nám, naopak, nepodarí uspieť?

Ocenenie je nevyhnutné. V živote sa celkovo málo oceňujeme. A neúspech? Ten si treba odpustiť, veď bude i ďalší Silvester, nie?

Ako ste na tom s predsavzatiami vy? Dávate si nejaké?

Ja si novoročné predsavzatia nedávam. Snažím sa žiť naplno tu a teraz, takže každý deň je pre mňa Silvester a je dobrý na predsavzatie.

Barbora Kuchárová

Je klinická psychologička a výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima, ktoré sa zaoberá prácou s drogovo závislými ľuďmi v teréne. Vytvorila sériu videí, ktoré hovoria o rodovej nerovnosti, pracovnej morálke aj prokrastinácii.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

10 inšpiratívnych rozhovorov z roku 2018

Vybrali sme pre vás rozhovory za uplynulý rok, ktoré určite stoja za prečítanie. Venujú sa pohybu, vzdelávaniu, motivácii aj lepšej organizácii času.

V Sóde vám pravidelne prinášame množstvo dobrého čítania – inšpiratívne témy, ktoré ukazujú, ako žiť lepšie, predstavujú výnimočných ľudí, originálne projekty aj krásy Slovenska.

V marci tohto roka sme prešli na tzv. víkendové vydania. Tie minimálne dva razy do mesiaca prinášajú sumár článkov, ktoré spája jedna nosná téma. Venovali sme sa napríklad pohybu, radosti či regiónom Slovenska. Špeciálne vydanie sme venovali aj slobode tlačevýročiu Novembra 89.

Pevnou súčasťou Sódy sa stali rozhovory, ktoré predstavujú inšpiratívnych ľudí a stretávajú sa s pozitívnym ohlasom. Preto sme sa v redakcii rozhodli vybrať pre vás desiatku rozhovorov za rok 2018, ktoré podľa nás určite stoja za prečítanie.

Ďakujeme za priazeň v roku 2018 a spolu s O2 vám želáme príjemné čítanie.

Športový lekár Pavel Malovič: Pohyb z vás urobí usmievavého človeka. S uznávaným odborníkom sme sa porozprávali o tom, ako si udržať fyzické i psychické zdravie aj vo vyššom veku.

 

Odborník na time managment Andrej Mikula: Nesnažte sa robiť všetko. S Andrejom Mikulom sme sa pozreli bližšie na to, kde Slováci robia pri organizovaní času chyby a ako postupovať v prípade, ak chce človek do svojho života vniesť systém.

 

Cestovateľ Milan Bardún: Aj keď je Slovensko malé, každý si tu nájde to, čo mu sedí najviac. Ktoré miesta na Slovensku podľa neho stoja za návštevu a ako je s kvalitou služieb sa dozviete v tomto zaujímavom rozhovore.

 

Laci Strike: Treba robiť maximum pre to, aby sme deti posúvali správnym smerom. S tanečníkom a choreografom sme sa porozprávali nielen o jeho začiatkoch, ale aj o skúsenostiach z motivačnej O2 Roadshow Moja story, tvoja story.

 

Detská trénerka Andrea Ballová: Pohyb je rovnako dôležitý ako strava a spánok. Ako priviesť dnešné deti k pohybu a správne ich motivovať? Viac nám prezradila Andrea Ballová, ktorá bola súčasťou 1. ročníka O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

 

Daniel Everett: Robte to najlepšie, čo môžete, každý deň. Americký lingvista sa tajomstvu šťastného života priučil u amazonského kmeňa Pirahov. Prečítajte si náš rozhovor a zistite, prečo môže byť ich život pre nás veľkou inšpiráciou.

 

Matej Tóth: Teraz viem, že dokážem v živote prekonávať aj ťažšie prekážky. Vrcholový športovec a zakladateľ O2 Športovej akadémie Mateja Tótha nám v rozhovore povedal o svojej knižke aj o tom, ako dopingová kauza pozitívne ovplyvnila jeho život.

 

Spisovateľ Daniel Hevier: Chcel by som, aby deti pri učení ani nezbadali, že sa učia. So svojím projektom Radostná škola chodí po slovenských školách. Prezradil nám viac o dnešných deťoch, domácom školstve aj o tom, ako by mala vyzerať ideálna škola.

 

Ivana Rešutíková: Stredné Slovensko je výnimočné rozmanitosťou prírodných krás, folklórom a srdečnosťou. Zakladateľka regionálnej cestovnej kancelárie nám prezradila, prečo sa stredné Slovensko oplatí navštíviť.

 

Janette Motlová: Mám pocit, akoby sme pomaličky dozrievali. Lektorka a odborníčka v oblasti vzdelávania Janette Motlová nám porozprávala o predsudkoch v spoločnosti, o strachu, sile emócií, ale aj o tom, prečo sa jej v detstve zapáčil gadžovský svet.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.