Aj vy začínate nový rok kopou predsavzatí? Stanovte si malé merateľné ciele, radí psychologička

Patríte aj vy k tým ľuďom, ktorí si na prelome rokov dávajú predsavzatia, no ich naplnenie postupne upadá do zabudnutia? Spolu so psychologičkou Barborou Kuchárovou sme sa bližšie pozreli na to, ako k ich výberu pristúpiť a ktorým chybám sa pri ich napĺňaní vyhnúť.

Odborníčka nám prezradila, koľko predsavzatí by si mal človek maximálne dať, aj ako si stanoviť čiastkové ciele.

Predsavzatia sa mnohým z nás s prelomom rokov jednoducho spájajú. Prečo je to tak?

Novoročné predsavzatia patria dnes už k tradíciám. Historicky sa verí, že niečo sa končí a niečo sa rodí práve na prelome kalendárnych rokov. Je to milý rituál, aj keď ľahučko fatalistický.

Je dobré dávať si ich práve v takomto „hraničnom“ momente?

Aj áno, aj nie. Je to z prípadu na prípad, od človeka k človeku. Ak je predsavzatie silné, reálne a pripravené, tak áno. Ak je toto predsavzatie skôr prianím okolia, tak to nemusí byť dobré. Alebo ak je to iba taký okamžitý nápad, jeho neplnenie nás môže zúzkostniť a rozsmútiť.

Foto: Nik Shuliahin/Unsplash

Ako by mal človek pristupovať k výberu predsavzatí?

Mal by k nim pristupovať tzv. smart, čiže šikovne. Pri predsavzatiach si treba stanoviť postupné malé a reálne ciele, ktoré sú merateľné. Mal by voliť ciele, ktoré chce dosiahnuť on sám, a zároveň vedieť i to, či ho ich naplnenie poteší a uspokojí.

Kde robia ľudia pri stanovovaní predsavzatí najčastejšie chyby?

Volia si príliš veľké ciele, ktoré sú „behom na dlhú trať”. Treba si uvedomiť, že ani Syzifos nedokázal vytlačiť veľký kameň na horu.

„Najhorším rozhodnutím je napĺňať ciele iných ľudí a myslieť si, že sú naše vlastné.“

Ľudia si často volia veľmi vzdialené ciele, ktoré prinášajú uspokojenie z dosiahnutia vo veľmi vzdialenom čase. A najhorším rozhodnutím je napĺňať ciele iných ľudí a myslieť si, že sú naše vlastné.

Je dobré dávať si viac predsavzatí alebo je lepšie radšej sa sústrediť na jedno?

To je opäť otázka osobného rozhodnutia a vkusu. Cieľov by však nemalo byť viac ako 5.

Existuje niečo ako zlé predsavzatie? Ak áno, aké?

Samozrejme. Časté je napríklad, že sa rozhodneme dosiahnuť cieľ, ktorý nezávisí iba od nás a musí sa na ňom podieľať i okolie, ktoré nemusí spolupracovať alebo byť podporou. Napríklad, už také zvýšenie platu nezávisí od nás a nemusí dopadnúť dobre.

Foto: Ian Schneider/Unsplash

Spomínali ste čiastkové ciele. Ako si ich má človek správne stanoviť?

Páči sa mi napríklad britský model rak, čiže kráčanie od cieľa smerom dozadu. Ak je naším cieľom vystúpiť na vysokú horu a mať z toho radosť, potom si máme predstaviť, čo potrebujeme, aby sme mohli stáť 50 m pod vrcholom, napríklad dobré oblečenie a kondíciu.

„Hanba z verejného oznámenia, že sme cieľ nedosiahli, nás často dokáže motivovať kráčať za ním.“

Potom čo 100 m pred vrcholom, napríklad dobrých priateľov, ktorí pôjdu s nami a postupne prídeme až k okamihu plánovania tu a teraz a možno začneme hľadať dobrý babysitting, aby sme mohli začať trénovať.

Môže nám pri napĺňaní našich predsavzatí pomôcť, ak sa s nimi zveríme svojim blízkym či priateľom?

To je veľmi účinná stratégia. Hanba z verejného oznámenia, že sme cieľ nedosiahli, nás často dokáže motivovať kráčať za ním.

Ak sa nám podarí predsavzatie splniť, je dobré nejakým spôsobom sa odmeniť? A čo v prípade, ak sa nám, naopak, nepodarí uspieť?

Ocenenie je nevyhnutné. V živote sa celkovo málo oceňujeme. A neúspech? Ten si treba odpustiť, veď bude i ďalší Silvester, nie?

Ako ste na tom s predsavzatiami vy? Dávate si nejaké?

Ja si novoročné predsavzatia nedávam. Snažím sa žiť naplno tu a teraz, takže každý deň je pre mňa Silvester a je dobrý na predsavzatie.

Barbora Kuchárová

Je klinická psychologička a výkonná riaditeľka občianskeho združenia Prima, ktoré sa zaoberá prácou s drogovo závislými ľuďmi v teréne. Vytvorila sériu videí, ktoré hovoria o rodovej nerovnosti, pracovnej morálke aj prokrastinácii.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Spustenie športovej akadémie či vydanie knižky. Na čo v roku 2017 sú hrdé známe osobnosti?

Prelom rokov je dobrým obdobím na zamyslenie sa a zhodnotenie predchádzajúceho obdobia. Čo sa v roku 2017 podarilo známym osobnostiam?

Tanečníka, manažérky úspešnej neziskovej organizácie aj laureáta ocenenia Biela vrana sme sa opýtali, čo sa im v roku 2017 naozaj podarilo a na čo sú hrdí.

Laci Strike, tanečník a choreograf

Nedávno sme dokončili veľký projekt – online tanečnú školu. Keďže majú deti tak rady online prostredie, chceli sme im vyjsť v ústrety a vytvorili sme web s množstvom rôznych tanečných lekcií. Za ich splnenie dostávajú body a postupujú do vyšších levelov. Sú tam rôzne množiny klipov, kde sa učia aj celé choreografie známych spevákov. Ak sa tomu niekto rozhodne venovať, je to preňho z hľadiska výuky obrovská skratka. Som rád, že sa nám to podarilo.

Ľudmila Kolesárová, manažérka neziskovej organizácie Dobrý anjel

Na úvod mám veľkú chuť poďakovať za to, že aj tento rok bol pre mňa rokom zdravia a zdaru. Ani jedno, ani druhé vôbec nie je samozrejmosť. Veľmi na teší, že sme v Dobrom anjelovi vydali knihu pre mladých Nevzdať sa. Tá obsahuje inšpiratívne výpovede mladých ľudí, ktorých mladosť je poznačená ťažkou diagnózou.

Pre nich to znamená veľa a zároveň verím, že sme spoločnosti priniesli tému, o ktorej sa hovorí málo a pritom je veľmi dôležitá. Bolo skvelé absolvovať s niektorými hrdinami knihy besedy. Mladí ľudia sú nesmierne odvážni, zaujímaví a je potrebné ich viac počúvať.

A ako Tatranka mám ešte takú svoju súkromnú radosť a to, že sme s priateľmi vo voľnom čase pripravili úspešnú kampaň My sme les, ktorej cieľom je zachrániť národné parky pred devastačnou ťažbou. Podstatné však bude, čo bude nasledovať v roku 2018 a či sa podarí zmeny v tejto oblasti dosiahnuť. Odhodlanie ale nie je to, čo by nám chýbalo.

Matej Tóth, atlét, olympijský víťaz v chôdzi na 50 km

Tento rok sa nám podarilo rozbehnúť Športovú akadémiu Mateja Tótha. Som hrdý na tím ľudí, ktorí tvrdo pracovali väčšinou vo svojom voľnom čase, aby sme mohli od septembra otvoriť brány našej akadémie a podieľať sa na športovej príprave detí po celom Slovensku. Aj vďaka O2 si môžu mnohé deti u nás kvalitne športovať zadarmo.

Erik Baláž, ochranár, filmár a laureát ocenenia Biela vrana

Tento rok toho bolo veľa. Dokončili sme filmy Nesmrteľný les a Živá rieka, ktoré mali veľký divácky úspech a všimli si ich aj na festivaloch. Získal som ocenenie Biela vrana a urobili sme úspešnú iniciatívu My sme les. Keď sa na to pozerám spätne, je to jeden z mojich najúspešnejších rokov. Teším sa z toho všetkého a som hrdý na všetkých ľudí, ktorí podporili iniciatívu My sme les.

Janica Lacová, autorka Jem iné, ktorá sa špecializuje na vzdelávanie v oblasti výživy

V roku 2017 sa nám v Jem iné podarilo získať prestížnu cenu Via Bona Slovakia dokonca v 2 kategóriách – Sociálne inovácie a Inšpiratívny projekt v kategórii Dobrý partner komunity. Zároveň sa nám podarilo pomaličky rozbehnúť pobočku v Martine. Som na náš celoslovenský Jem iné tím veľmi hrdá.

Nie vždy človeka stretajú len pozitívne veci, vždy sa ale nájde niečo, čo človeka teší a na čo môže byť aj právom hrdý. Čo sa v roku 2017 podarilo vám? Podeľte sa s nami na našom Facebooku.


Za účasť v Novembri 89 ju chceli vyhodiť zo školy. Ako revolučné dni prežívala tvár študentského hnutia?

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové